2022 Dünya Kupası Günün Maçları

2022 Dünya Kupası sayısız tartışmanın eşliğinde nihayet start alırken tartışmalar kupanın ilk günün ardından da devam etti ve etmeye de devam edecek gibi. Özellikle eşcinsellik temalı tartışmalar şu an yoğunlukta ve bugünkü maçlar öncesinde de bu tartışma yine gündemde. Katar 2022 Dünya Kupası, ev sahibi Katar’ın Elvador ile yaptığı maçla açıldı. Maçı Ekvador, ülkemizde Fenerbahçe forması giyen Enner Valencia’nın attığı 2 golle 2 0 kazandı ve Dünya Kupası’na 3 puanla başladı. Enner Valencia da Katar 2022 Dünya Kupası’nın ilk golünü atarak tarihteki yerini aldı. Kupada bugün 3 maç izleyecek futbolseverler.

2022 Dünya Kupası B Grubu

İngiltere, İran, ABD ve Galler’in olduğu B grubunda bugün iki maç var. Günün diğer maçı ise dün ilk maçın oynandığı A grubunun diğer iki takımı arasında olacak. B grubundaki iki maçta program şöyle;

İngiltere – İran: İngiltere ile İran’ın karşılaşacağı bu maçın favorisi elbette ki İngilizler ancak bu maçta başka bir tartışma söz konusu. İngiltere kaptanı H. Kane maça eşcinsel harekete destek veren bir sembolü üzerine barındıran kaptanlık pazubandı ile çıkacağını söyledi. Buna karşılık FIFA ise hakemlere böyle bir durumda sarı kart kuralının talimatı verdi. O sebeple maçta H. Kane’in maç başlarken sarı kart görmeyi göze alarak bu protestoyu yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Diğer yandan bir protesto da İran takımında söz konusu. Ülkelerindeki baskı ve kadına yönelik şiddeti protesto etmeyi planlayan İran takımı da kendi marşlarını söylememeyi planlıyorlar. Skordan çok bu iki protestonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği daha çok merak edilen bir konu aslında.

ABD – Galler: B grubunda İngiltere’nin grup lideri olmasına kesin gözüyle bakılıyor ve ve İran’a da üst tur için şans tanınmadığından ABD ya da Galler‘den birinin bir üst tura yükseleceği düşünülüyor. Bu anlamda bu iki takım adına grubun belki de en önemli maçı bu maç. Maçı kazanan büyük ihtimalle İngiltere ile birlikte gruptan çıkacak diğer takım olacak. İşte aynı nedenden dolayı iki takım da bu maçta risk almaktan uzak durabilir. Tipik bir beraberlik maçı gibi görünüyor bu maç.

2022 Dünya

A Grubunun Diğer Maçı

Senagal – Hollanda: A grubunun ilk maçı aynı zamanda turnuvanın açılış maçıydı ve açılış töreninin ardından ev sahibi Katar sahaya çıktı. A grubunun diğer maçında ise bugün turnuvanın favorileri arasında gösterilen Hollanda ile Afrika temsilcisi Senegal karşı karşıya gelecek. Hollanda maçın favorisi olsa da Senegal kolay temsil olmayacaktır. Futbolseverler gollü bir maç bekliyorlarsa bu maç doğru maç değil çünkü Hollanda geçmişe kıyasla artık iyi hücumcuları ve golcüleri ile değil de iyi savunmacıları ile daha fazla önem çıkan bir takım konumunda. Hollanda elbette sonuç olarak kazanacaktır.