50 Bin Kişi Sporla Tanışacak

Gençlik ve Spor Bakanlığının Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte geliştirip hayata geçirdiği ”Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi Erzurum’da ciddi karşılık bulmuştu. Kendisi için konulan 20 bin çocuğa yüzme öğretilmesi hedefini şehrin plakası olan 25 bine çıkaran Erzurum kenti hedefi daha da büyütüp kendisi için 50 bin kişi kotasını koydu. 25 bini yüzme olacak şekilde 50 bin insana dokunmayı hedefleyen Erzurum’da tüm spor tesisleri bu projeye katkı sunmaya hazır durumda.

Sadece Yüzme Değil

Erzurum kenti bilindiği üzere kış sporlarına çok uygun bir şehir. Bu doğrultuda kış sporları için pek çok tesisi hizmete sokan Erzurum’da pek çok salon bulunmakta. Yine buna mukabil Palandöken Yüksek İrtifa Kamp Merkezi de yerli yabancı pek çok spor kulübü için sezon hazırlıkları kapsamında çok verimli ve kullanışlı tesisler barındırmakta. Tesisleşme anlamında hiçbir sıkıntısı olmayan Erzurum bir spor merkezi olma hedefi doğrultusunda şimdi ikinci aşamaya geçti ve halkını sporla buluşturmayı amaç edindi.

Profesyonel sporculara uygun sayısız tesisin belirli gün ve saatlerde belirli şartlar altında halka açılması amaçlanıyor. Pek çoğu dünyanın en büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapabilecek şekilde inşa edilen bu tesislerin halkla da buluşturulması şehirde büyük ilgi ve takdirle karşılandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteklemesi sayesinde yüzme konusunda sadece Erzurum’da değil tüm şehirlerde çok büyük bir etki yaratıldı ve ciddi aşama kaydedildi. Yine mesela okçuluk gibi bazı spor dallarında öne çıkan bazı milli sporcularımızın etkisiyle de o branşlara ilgi ve alaka arttı ama hala ülkemiz iklimine çok uygun olan, ülkemizde yeterince tesisi olduğu halde halkta pek karşılık bulmamış sporlara da ilgiyi artırmak isteyen Erzurum şehri yetkilileri, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının birlikte geliştirdiği bu projeyi fırsat bilip diğer spor dalları için de benzer projeler geliştirmek suretiyle kendilerine verilen 20 bin kotasını yüzmede 25 bine, ve tüm spor branşları da dahil edildiğinde 50 bin kişiye çıkardılar. Başta abartı gibi görülen bu hedefin ulaşılabilir olduğu, Erzurum şehrinin altyapısının ve tesislerinin bunun için fazlasıyla yeterli olduğu ortaya çıktı.

50 bin kişi

50 Bin Sporcu Adayı

Yetkililer bu girişimleri sonucunda sporla tanışan her çocuğa potansiyel birer sporcu gözüyle baktıklarını, uzman hocalar eşliğinde verilen eğitimler sırasında çocuklardan bazılarında ekstra bir yetenek fark edildiğinde onun hemen yeteneklerine uygun branşa kaydırıldığını belirttiler.

Bu projenin bugünün değil de yarınların projesi olduğunu belirten yetkililer sporla tanışacak 50 bin çocuktan gelecekte mutlaka bu ülkeyi uluslararası arenada temsil edecek sayısız sporcu çıkacağını, hedeflerinin de bu olduğunu belirttiler. Özellikle zaten başarılı olduğumuz sporların yanı sıra artık yüzme, buz pateni, buz hokeyi gibi sporlarda da dünya çapında sporcular yetişeceği umut ediliyor.