A Milli Takım’a Hiç Yakışmadı

Türkiye A Milli Takımı’mız Uluslar C Ligi I grubunun 5. maçında Lüksemburg ile kendi sahasında 3 3 berabere kaldı. Bu sonuçla A Milli takım puanını 13’e çıkarıp en yakın rakibi Lüksemburg’un 5 puan önünde yer alarak grup maçlarının birimine 1 maç kala B Ligi’ne yükselmeyi garantilemiş olsa da hem oynadığı oyun ile hem de Lüksemburg gibi asla kendisi ile kıyaslanamayacak bir takımdan 3 gol yemesi sebebiyle çok ciddi eleştiriler aldı.

A Milli Takımın Utanması Lazım

Maçı sona ermesinin ardından özellikle sosyal medya hesapları üzerinden pek çok spor yorumcusu paylaşımlar yaptı ya da canlı yayınlar açtı. En sert sözlerden biri de eski futbol hakem Ahmet Çakar’dan geldi. Ahmet Çakar, bu sonuç için milli takımın utanması gerektiğini, sistemin baştan sona yanlış olduğunu ve bu sonuçla o yanlışların artık saklanamayacak boyuta geldiğini gösterdi iddiasında bulundu. Lüksemburg’un haritadaki yerini gösterebilecek insanların bile sınırlı olduğunu söyleyen Ahmet Çakar Türkiye A Milli takımın bu grupta aldığı hiçbir başarılı sonucun bir kıymeti olmadığını belirtti.

Bu sonucun ardından A Milli Takım birkaç gün sonra da Faroe Adaları karşısına çıkacak. Skordan bağımsız olarak Türkiye zaten B Ligi’ne yükselmeyi garantileri ve asıl mücadeleyi aslında orada verecek ay yıldızlı ekibimiz. Diğer yandan Lüksemburg maçı sırasında Lüksemburg ülkesinin milli marşının ıslıklanması da Ahmet Çakar tarafından sert şekilde eleştirildi.

A Milli

Maçtan Notlar

Kalede Uğurcan Çakır, sol bekte Eren Elmalı, sağ bekte Zeki Çelik, stoperde Kaan Ayhan ve Çağlar Söyüncü; orta sahada Orkun Kökçü, Ferdi Kadıoğlu, Cengiz Ünder, Kerem Aktürkoğlu ile sahaya çıkan ay yıldızlı ekipte Alman teknik adam Kuntz, forvet hattını Halil Dervişoğolu ve Getafe formasıyla geçen yıl kariyer sezonunu geçiren Enes Ünal ile kurdu.

Marsilya’daki temsilcimiz Cengiz Ünder, ay yıldızlı ekipte öne çıkan isim olurken kaleci Uğurcan ve savunmada özellikle Kaan Ayhan’ın kötü performansları şaşkınlık yarattı. Yediğimiz ilk golde Uğurcan ve Eren Elmalı aynı pozisyonda hata yaparak adeta golü rakibe hediye etti. Uğurcan, çıkmaması gereken bir topa çıkarken Eren de çevre kontrolünü yapmadı ve milli takım golü kalesinde gördü.

Yediğimiz ikinci golde Kaan Ayhan hem kaybetmemesi gereken bir topu kaybetti hem de sonrasında toparlanıp geri dönmekte gecikti. Üçüncü golde ise Kaan Ayhan yine adamını kaçırdı ve on sekiz içerisinde bomboş bir pozisyonda topa vurdu rakip oyuncu. Bu pozisyonda ayrıca Uğurcan’a da eleştiriler geldi. Sağına doğru gayet yavaş gelen topta çok ağır kaldı Uğur ki kendisi refleksleri ile tanınan bir kalecidir üstelik. Sonuç olarak milli takım bir macerayı daha geride bıraktı. Uluslar B Ligi’nde milli takıma yakışacak oyunlar ve skorlar görmek dileğiyle bu kötü geceyi geride bırakıyoruz artık.