Altın Kız: Ayşe Begüm Onbaşı

9 Aralık 2001 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde doğan Ayşe Begüm Onbaşı, halihazırda Aerobik Jimnastik Milli Takım ve Red Bull sporcusudur. Türkiye onun adını uluslararası arenada elde ettiğin büyük başarılarla tanıdı ve Ayşe Begüm Onbaşı hem başarıları hem de duruşu ve sempatikliği sayesinde kısa sürede tüm ülkenin sevgilisi oldu.

Ayşe Begüm Onbaşı

Ayşe Begüm Onbaşı’nın Hayatı

Şu an 20 yaşında olan başarılı jimnastikçi 2.5 yaşımdan beri sporun içerisinde aslında. Ailesinin henüz erken yaşta yönlendirmesi sayesinde 2.5 yaşındayken Akhisar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu bale kursunda spor hayatıma ilk adımımı atmış oldu. İki sene bale yaptıktan sonra o dönemki hocası Maria Urdampilleta’nın yeteneğini fark edip sporcumuzu jimnastiğe yönlendirdi.

Bu süreç içerisinde iki dönem de yüzme kursuna giden başarılı sporcumuz tam bir sene boyunca yarışmalara hazırlandıktan sonra Manisa’da düzenlenen il müsabakalarına katıldı. Bu yarışma ona aerobik jimnastiğin kapılarını açtı. Bu yarışmadan sonra, yarışma sırasında aerobik jimnastik antrenörü ile tanışması üzerine “aerobik jimnastik” branşına geçti Ayşe Begüm Onbaşı. 2010 yılından beri profesyonel olarak yarışmalara katılıyorum ve 2013 yılından beri de Milli Takım‘da yer alan Ayşe Begüm Onbaşı bir yandan İstanbul Gelişim Üniversitesi‘nde eğitim hayatına bir yandan da hocası ile birlikte yarışma hazırlıklarına devam ediyor.

Başarıları ve Aerobik Jimnastik

Ayşe Begüm Onbaşı ülkemizi aerobik jimnastik branşında temsil etmektedir uluslararası yarışmalarda. Aerobik jimnastik, yüksek şiddette ve karmaşık hareket kalıplarının müzik eşliğinde yapıldığı bir disiplindir. Esneklik, kuvvete dayanır. Temel adımların serideki devamlılığı ve zorluk dereceli hareketlerin kusursuz yapılması esastır. Yaratıcı olacak şekilde ritmik, aynı zamanda süreklilik gösteren kol hareketlerinin temel aerobik adımlarıyla birleşiminden oluşan hareketlerin belirli bir düzen dahilinde müzik eşliğinde yapılması gerekmektedir bu sebeple de koreografi de çok önemlidir aerobik jimnastikte.

Ayşe Begüm Onbaşı her yarışmada üç müsabakada yarışıyor. Genç sporcumuz Meksika’da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası’nda, üstelik de yarışma sırasında şansız bir şekilde düşmesine rağmen yine de o kadar başarılı oldu ki bronz madalya kazandı.

2016 Güney Kore, Incheon’da düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Kadınlar Bireysel kategorisinde altın madalya alarak ülkemizi gururlandırdı. Dünya şampiyonaları öncesinde gençler için aynı yerde düzenlenen 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazandı.

Ayşe Begüm Onbaşı, 2017’de İspanya Guadalajara’daki 2. Akdeniz Şampiyonası’ndan ve yine aynı yıl Portekiz Cantanhede’deki 7. Uluslararası Açık Müsabaka’da ise toplam üç altın madalya ile yurda döndü. Aynı yıl içerisinde İtalya, Ancona’da düzenlenen 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya daha aldı ve uluslararası arenada 4 altın madalya aile yılı kapadı Altın Kız Ayşe Begüm Onbaşı.

Başarılarına devam eden sporcumuz 2028 yılında da madalyaları toplamaya devam etti. 2021 yılında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası bireysel kadınlar kategorisinde 21.850 puan alarak altın madalya kazandı ve Dünya şampiyonu oldu.