Anadolu Efes Şampiyon Gibi

Türkiye Basketbol Ligi oplay off yarı finalinde Fenerbahçe’yi geriden gelerek eleyen Anadolu Efes, finalde de Pınar Karşıyaka karşısında 2 – 0 öne geçti ve şampiyonluğa çok yaklaştı. Dün oynanan maçta Pınar Karşıyaka’yı 85 – 68 mağlup eden Anadolu Efes seride 2 – 0 öne geçti ve sahasındaki iki maçı da kazanmış oldu. Serinin üçüncü ve dördüncü maçları ile Pınar Karşıyaka’nın sahasında oynanacak.

Anadolu Efes Buraya Nasıl Geldi?

Bu sene Avrupa’da istediğini bulamayan ve hayal kırıklığı yaratan, başarılı koçu Ergin Ataman ile sezon sonunda yolları ayırması beklenen Anadolu Efes, buna rağmen play off’ta adeta şampiyonluğun kokusunun aldı ve sezon boyunca gösterdiği kötü performansı unutarak resmen yeniden doğru. Fenerbahçe karşısında play off yarı final ilk maçını108 – 66 kaybederek tarihinin en ağır yenilgilerinden birini almıştı. Sezon boyunca da zaten kötü bir performans ortaya koyan takım için play off yarı finalinde Fenerbahçe’ye üç maç sonunda elenir yorumları yapılıyordu. Türkiye’de play off’ta sadece final mücadelesi 7 maç üzerinden oynanırken yarı final ise 5 maç üzerinden oynanıyor ve 3 galibiyet alan takım finale yükseliyor.

İkinci maçta Fenerbahçe deplasmanında son topta maçı kazanan Anadolu Efes seriyi 1 – 1’e getirerek çıktı kendi sahasındaki ilk maça. Kendi sahasındaki ilk maçta 97 – 91 galip gelen Anadolu Efes, deplasmanda kazandığı maçla saha dezavantajından kurtuldu ve 2 – 1’e getirdiği seriyi kendi evinde bitirme şansı elde etti. Serinin 4. maçında Fenerbahçe’yi bu kez 87 – 78 mağlup etmeyi başaran Anadolu Efes adını play off finaline yazdırdı ve finalde de Türk Telekom’u 3 – 1 ile geçen Karşıyaka ile eşleşti.

Anadolu Efes

Final Serisi Dört Maç

Türkiye Basketbol Ligi’nde çeyrek final serileri 3 maç üzerinden oynanıyor ve 2 galibiyete ulaşan takım adını ayrı finale yazdırıyor. Yukarıda da vurguladığımız gibi yarı final serisi 5 maç üzerinden oynanıyor ve 3 galibiyete ulaşan takım tur atlayarak finale çıkıyor. Final serisi ise tıpkı NBA gibi 7 maç üzerinden oynanıyor ve 4 galibiyete ulaşan takım şampiyon oluyor. Final serisinde, lig sıralamasında üste olan takım saha avantajına da sahip oluyor. Seri, sıralamada üstte olan takımın sahasında üst üste oynanan iki maçla başlıyor, sonrasında iki maç da diğer takımın sahasında oynanıyor. Final serisi uzarsa 5. ve 7. maçlar yine sıralamada üstte olan takımın sahasında oynanıyor.

Normal sezonu Karşıyaka’nın üzerinde bitiren Anadolu Efes, final serisinde saha avantajına da sahip durumda. Serini ilk maçını 82 – 78 alan Anadolu Efes, ikinci maçı da dün 85 – 68 yaparak seriyi 2 – 0’a getirdi. Serinin üçüncü maçı Karşıyaka’nın sahasında oynanacak olsa da maçın favorisi yine Ergin Ataman ve öğrencileri olarak görülüyor.