Arda Güler Bilmecesi

Fenerbahçe takımı forması giyen 17 yaşındaki Arda Güler konusunda taraftar ile Jorge Jesus karşı karşıya gelmek üzere. Taraftar ısrarla Arda Güler’i sahada görmek isterken Jorge Jesus ise oyuncunun tecrübesinin ve fizik gücünün yetersiz olduğu gerekçesiyle Arda Güler’e forma şansı vermiyor.

Arda Güler Henüz Sadece 17 Yaşında

25 Şubat 2005 Ankara doğumlu oyuncu Gençlerbirliği altyapısında başlayıp 14 yaşında Fenerbahçe altyapısına katılmıştı. Sol ayağını kullanan ve sıklıkla forvet arkasında oynayan oyuncu genç yaşına rağmen şimdiye kadar 30 kez formasını giydiği Fenerbahçe’de 6 gol atıp 6 da asist yaptı. Özellikle geçen sezonun son haftalarında skora yaptığı katkı ile sarı lacivertli taraftarların sevgilisi olan oyuncunun bu sene çok daha fazla forma şansı bulacağı ve hatta ilk 11’in bir parçası olacağı düşünülüyordu. Ancak Portekizli teknik adam Jorge Jesus, tüm taraftar baskısına rağmen Arda Güler’e beklenenden çok daha az süre tanıdı. Bir maç sonunda kendisine Arda’nın sorulması üzerine de şu cevabı verdi Jorge Jesus;

”Arda henüz 17 yaşında bir oyuncu. Herkes onu oynarken görmek istiyor. Ama hala tabii ki geliştirmesi gereken şeyler var. Fenerbahçe ile kıyasladığımızda milli takımda oynamak daha da zor. Onun şimdilik bunun için hazır olduğunu düşünmüyorum. Oyuncunun değerini biliyoruz. Adım adım öğrenmeli ve değiştirmeli kendisini. Fiziksel anlamda çok güçlü değil, topsuz oyunda çok hızlı değil. Geliştireceği şeyler var. Yaşı sebebiyle normal bunlar. Topla çok yetenekli bir oyuncu ama futbol sadece bu değil. Futbolda yeteneğin yanına eklenmesi gereken şeyler var. O da Türk Milli Takımı’nın geleceği olacak.”

FIFA tarafından gelecek vadeden 10 genç oyuncudan biri olan Arda Güler konusunda o dönem yapılan bu açıklama nispeten tansiyonu düşürmüş olsa da geçen zamanda Arda Güler’in çok az süre bulması taraftar nezdinde tansiyonu bir kez daha yükseltti.

Arda Güler

Türk Futbolunun Geleceği

Sol ayağını harika kullanan oyuncu müthiş bir saha görüşü ve oyun zekasına sahip. Her ne kadar fiziksel eksikliği olduğu sık dile getirilse de unutmamak gerekiyor ki henüz 17 yaşında olan bir genç oyuncudan bahsediyoruz. Fiziğindeki eksikliğe dikkat çekmek yerine 17 yaşındaki bir oyuncu için inanılmayacak bir oyun olgunluğuna odaklanmak gerekiyor aslında. Fenerbahçe taraftarlarından bazılarının yeni Alex de Souza olarak gördüğü Arda Güler’e karşı sezonun ikinci yarısında nasıl bir tavır takınacağı merak konusu.

Liderliğin Galatasaray’a kaptırılması, Jorge Jesus’un inatçı bir kişiliğe sahip olması gibi faktörler düşünüldüğünde bazı yorumcular ligin ikinci yarısında da Arda Güler’in çok fazla forma şansı bulamayacağı görüşünü paylaşıyorlar. Mehmet Demirkol’un da aralarında olduğu bir grup yorumcu ise Fenerbahçe hücum hattının Arda Güler’in yaratıcılığına ve saha görüşüne ihtiyaç duyulduğunu savunmakta. Yani Arda Güler oynamalı ama kendisi için değil, Fenerbahçe buna ihtiyaç olduğu için bu olmalı. Jorge Jesus’un ne düşündüğü ise henüz bilinmiyor.