Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları – BÖLÜM 1

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme gruplarında artık maçlar tamamlanmak üzere. Bazı eleme gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar belli oldu bile. Toplamda 10 eleme gurubunda oynanıyor maçlar ve gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Euro 2024’e direkt katılım hakkı elde edecekler ki Türkiye A Milli Futbol Takımı da turnuvaya katılmayı çoktan garantiledi.

Eleme Grupları

10 grupta mücadele elen toplam 53 takımın yorucu maratonu artık sona yaklaştı. 10 grubun 3 tanesi 6, diğerleri ise 5 takımlıydı. Şimdi tek tek eleme gruplarındaki son duruma bakalım;

Eleme

A GRUBU: İspanya, İskoçya, Norveç, Gürcistan, Güney Kıbrıs

İspanya’nın favori olduğu grupta İskoçya beklentilerin üzerinde bir performans ortaya koydu ve İspanya’ya amiyane tabirle kafa tuttu. Norveç’in grupta matematiksel şansı hala devam ediyor ama artık bu grupta İspanya ve İskoçya’nın sıralarını kaybetmesine pek de ihtimal verilmiyor. İspanya ve İskoçya’dan hangisinin grubu lider bitireceği ise hala beli değil. Grubun en zayıf ekibi Güney Kıbrıs ise 7 maç sonunda 0 puan alırken 2 gol atabildi 7 maçta.

B GRUBU: Fransa, Hollanda, Yunanistan, İrlanda, Cebelitarık

Fransa ve Hollanda gibi iki büyük futbol ekolünün olduğu grupta Fransa çok ağır bastı. Oynadığı 6 maçın hepsini kazanan Fransa grup liderliğini garantiledi. İkinci Hollanda ve üçüncü Yunanistan aynı puana sahip olsa da Yunanistan’ın grupta bir, Hollanda’nın ise iki maçı var. Dolayısı ile artık Hollanda için 2. olarak gruptan çıkmayı garantiledi diyebiliriz. Grubun en güçsüz takımı Cebelitarık, 6 maçta hiç gol atamadı ve 0 çekti.

C GRUBU: İngiltere, Ukrayna, İtalya, Kuzey Makedonya, Malta

Gruplar belli olduğunda en dikkat çekici gruplardan biri de C grubuydu eleme grupları arasında. İngiltere ve İtalya gibi iki güçlü ülkenin yanında Rusya ile siyasi çatışması devam eden Ukrayna’nın ne yapacağı merak konusuydu. İngiltere, ilk maçta İtalya’yı yenince grubun lideri de daha ilk maçtan beli olmuş oldu. İngiltere, bir maçı eksik olmasına rağmen grupta lider ve Ukrayna’nın 3 puan önünde 16 puanda. Ukrayna ise bir maç fazlası ile 13 puanla 2. sırada. İtalya’nın 6 maçı ve 10 puanı var. Dolayısı ile bu grupta İtalya’nın Ukrayna deplasmanında oynayacağı maç iki takım için de final olacak. Kazanan takım, İngiltere’nin ardından gruptan çıkacak.

Türkiye Lider Bitirebilir

D GRUBU: Türkiye, Galler, Hırvatistan, Ermenistan, Letonya

Bizim yer aldığımız grubun favorisi Hırvatistan’dı ve Türkiye ile Galler’in ikincilik mücadelesi vereceği bekleniyordu ama Türkiye hoca değişikliğine gittikten sonra İtalyan teknik adam önderliğinde bütün planları alt üst etti ve grupta liderliği ele geçirdi. Grubunun son maçında eğer Galler’i deplasmanda yenerse ya da berabere kalırsa milli takım grubu lider bitirecek. Türkiye kaybetse bile ikinci olarak gruptan çıkmayı garantiledi.

BÖLÜM 2 – – – BÖLÜM 3