Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları – BÖLÜM 2

Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme grupları artık son maçlarına geldi sayılır. Gruplardaki son durumları incelediğimiz yazımızın 2. bölümündeyiz. İlk bölümde ilk dört grubu değerlendirmiştik ki bu gruplardan biri de milli takımımızın yer aldığı D grubuydu. Yazı, D grubu ile sona ermişti, bu bölümde E grubu ile devam edeceğiz kaldığımız yerden.

ELEME

Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları

E GRUBU: Arnavutluk, Çekya, Polonya, Moldova, Faroe Adaları

E grubunun en zayıf takımı Faroe Adaları olarak görülüyordu ve maçlar öncesinde Çekya’nın lider olup Arnavutluk ve Polonya’nın da 2.lik için çekişeceği düşünülüyordu ama Arnavutluk beklentilerin çok üzerine çıkmayı başardı. Bu noktada kura şanslarının yanlarında olduğunu da kabul etmek gerek, dişine göre rakiplerin olduğu bir gruba düştü Arnavutluk. 6 maç sonunda grupta 13 puan ile lider olan Arnavutluk, henüz gruptan çıkmayı garantilememiş olsa da çok ciddi bir avantaja sahip durumda. Kalan 2 maçtan birini bile kazansalar bu onlara yetecek. Bu grupta asıl kritik maç Polonya ve Çekya arasındaki olacak. Kazanan büyük ihtimalle Arnavutluk ile beraber çıkacak gruptan.

F GRUBU: Belçika, Avusturya, İsveç, Azerbaycan, Estonya

Belçika‘nın domine ettiği eleme grubunun son sırasında Estonya ve onun üzerinde de Azerbaycan var ki bu zaten tahmin edilen bir durumdu. Ama grupta sürpriz gelişmeler de oldu. Hiç kimse, Avusturya’nın İsveç’e üstünlük kurabileceğini düşünmemişti maçlar öncesinde. Son maçlar henüz oynanmamış olsa da İsveç’in 2. olma şansı kalmadı. Belçika ve Avusturya arasındaki liderlik savaşı ise son maçlarda da devam ediyor olacak grupta.

Bu grupta bir de üzücü bir gelişme yaşandı. Belçika ile İsveç arasında Belçika’da oynanması gereken maç öncesinde bir terör saldırısı yaşandı ve iki İsveç vatandaşı hayatını kaybetti. Bu gelişme üzerine de Uefa, Belçika – İsveç maçını iptal etti.

G GRUBU: Macaristan, Sırbistan, Karadağ, Litvanya, Bulgaristan

Macarlar ve Sırpların eleme grubunu domine etmesi bekleniyordu ve bu grupta sürpriz yaşanmadı, beklenildiği gibi Macaristan ve Sırbistan grupta ilk 2 sıraya yerleşti. Sırbistan henüz gruptan çıkmayı garantilemedi, Karadağ’ın küçük de olsa bir şansı var ancak Sırbistan çok daha avantajlı durumda. Grubun son sırasında ise 2 puanlı Bulgaristan var ki Bulgar futbolu gerçekten de maziyi arıyor artık.

6 Takımlı Gruplar

Yazının son bölümünde H, I ve J gruplarına değineceğiz. Bu üç grubu birlikte sona bırakmamızın nedeni ise şimdiye kadar konuştuğumuz grupların 5; ama bu üç grubun 6 takımdan oluşuyor olması. 5 takımlı grupla bir sonraki ay oynanacak olan maçlarla nihayete erecekler ve gruplarda her takım 8. maçını oynamış olacak 2023 Kasım ayında. 6 takımlı gruplarda ise takımlar toplamda 10 maç yapacakları ancak onların da maçları yine 2023 Kasım ayında tamamlanmış olacak ve böylece Euro 2024 katılımcıları netleşecek.

BÖLÜM 1 – – – BÖLÜM 3