Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları – BÖLÜM 3

Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme gruplarını değerlendirdiğimiz yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde 6 takımlı 3 grubu ele alacağız. H, I ve J grupları 6 takımdan oluşuyor.

Altı Takımlı Eleme Grupları

Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarında toplam 53 takım mücadele ediyor ve bu 53 takımdan 20 tanesi gruplarında ilk iki sırayı alarak direkt olarak Euro 2024’e katılma hakkı elde edecekler.

H GRUBU: Slovenya, Danimarka, Kazakistan, Finlandiya, Kuzey İrlanda, San Marino

Altı takımlı gruplardan ilki olan H grubunda takımlar belli olduğunda San Marino’nun bu grupta sonuncu olacağı kesindi. Avrupa’nın en zayıf 2 3 milli takımından biri olan San Marino eleme grubunda şimdiye kadar 1 gol atabildi sadece ve o gole de adeta bir kupa kazanmışçasına sevindiler. Grupta Slovenya liderliği aldı ve hem Euro 2024’e katılmayı hem de grupta lider olmayı garantiledi. Danimarka, henüz garantilemiş olmasa da 2. sırayı elde etti ve onlar da Avrupa Şampiyonasına katılma hakkını elde ettiler artık. Kazakistan ise ortaya koyduğu performansla alkış aldı ve beklentilerin üzerine çıktı.

I GRUBU: Romanya, İsviçre, İsrail, Kosava, Beyaz Rusya, Andorra

Bu grupta ilginç bir durum var. 4. 5.5 ve 6. sırada yer alacak takımlar belli ancak ilk 3 sıradaki her üç takımın da 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası‘na katılma şansı var. Lider Romanya 16 puana sahip ve oynayacak 2 maçı daha var Romanya’nın. İsviçre ikinci sırada grupta ancak onların daha 3 maçı var, dolayısı ile liderlik için daha avantajlı konumdalar Romanya’ya kıyasla. İsrail ise 11 puanla 3. sırada bulunuyor. Ne var ki İsrail’in grupta daha 4 maçı var. Yani eksik maçlar tamamlandığında İsrail’in grup lideri olma şansı bile mevcut hala. O sebeple bu grup, çekişmenin son ana kadar devam edeceği bir grup gibi görünüyor Avrupa Şampiyonası eleme gruplarında.

J GRUBU: Portekiz, Slovakya, Lüksemburg, İzlanda, Bosna Herkes, Lihtenştayn

J grubunda her takım 8 maçını tamamladı ve grupta oynanacak iki hafta kaldı sadece. Dolayısı ile bu grubu daha sağlıklı şekilde yorumlamak mümkün. Portekiz takımı 8 maçın tamamını kazandı ve 24 puanla grubu domine edip 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılmayı garantiledi. Slovakya da en yakın rakibine 5 puan fark attı ve kalan 2 maçta 1 puan bile alsalar onlar da grup 2.si olarak Euro 2024’e gidecekler. Lüksemburg beklentilerin üzerine çıkarken grup sonuncusu ise 0 puanla beklenildiği gibi Lihtenştayn oldu.

eleme

Euro 2024 Almanya’da Düzenlenecek

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan ülke Almanya. Bu sebeple Almanya eleme gruplarında yer almadı ve direkt olarak turnuvaya katılım hakkı elde etti. Bu büyük turnuva 14 Haziran 2024 tarihinde başlayıp 14 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek. Türkiye A Milli Futbol takımı, turnuvaya katılmayı garantiledi ve bu turnuva A milli takımımızın tarihindeki 5. Avrupa Futbol Şampiyonası olacak.

BÖLÜM 1 – – – BÖLÜM 2