Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Son Durum

Avrupa Şampiyonası Elemelerinde pek çok grupta 5. maçlar geride kaldı ve gruplar artık büyük ölçüde şekillendi. Gruplara kısa bir bakış atacağız;

Gruplar

A GRUBU: (İskoçya, İspanya, Norveç, Gürcistan, Güney Kıbrıs) İskoçya’nın lider olduğu grupta ikinci sırada İspanya var.

B GRUBU: (Fransa, Hollanda, Yunanistan, İrlanda Cebelitarık) Fransa’nın liderliği aldığı grupta Hollanda da bir maçı eksik olmasına rağmen beklenildiği gibi 2. sırada bulunuyor şu anda.

C GRUBU: (İngiltere, İtalya, Ukrayna, K. Makedonya, Malta) İngiltere ve İtalya’nın ilk iki sırayı alması beklenen grupta İngiltere ilk hafta İtalya’yı deplasmanda yeninde grup liderliğini de almış oldu. İki takım da gruptan çıkmaya çok yakın.

E GRUBU: (Arnavutluk, Çekya, Moldova, Polonya, Faroe Adaları) Kuralar çekilip de bu grup belli olduğunda Çekya grubun favorisiydi. Çekya yine gruptan çıkmaya yakın bir takım mevcut durumda. 2. sırada bulunuyor Çekler. Ancak Arnavutluk harika bir performans ortaya koyarak grubun liderliğini aldı. Tabii Çeyka’nın 1 maçı eksik ve liderle arasındaki puan farkı da 2 sadece.

F GRUBU: (Belçika, Avusturya, İsveç, Azerbaycan, Estonya) Belçika ve Avusturya takımları, en yakın rakiplerine tam 7 puan fark attı durumdalar5 maç sonunda. İsveç büyük hayal kırıklığı yarattı bu grupta.

G GRUBU: (Macaristan, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Litvanya) Avrupa Şampiyonası Elemelerinde oldukça çekişmeli geçen bu grupta lider 4 maç olup da bir maçı eksik olan Macaristan. Ondan bir maç fazla oynayıp da onunla aynı puanda olan Sırbistan ise 2. sırada. Bu iki takım birlikte çıkacaklardır gruptan ama son maça kadar liderlik savaşı sürecek gibi görünüyor.

H GRUBU: (Slovenya, Danimarka, Finlandiya, Kazakistan, Kuzey İrlanda, San Marino) Elemelerin en güçsüz takımlarından biri olan San Marino’nun yer aldığı grup aynı zamanda 6 takımlı 3 gruptan birisi. Grupta Slovenya ve Danimarka’nın 13’er, Finlandiya ve Kazakistan’ın ise 12’ier puanı bulunuyor.

I GRUBU: (İsviçre, Romanya, İsrail, Beyaz Rusya, Kosova, Andorra) Altı takımlı gruplardan biri olan I grubunda lider beklenildiği gibi İsviçre 6 maç sonunda. Her takımın 4 maç daha yapacağı grupta İsrail ve Romanya’nın ikincilik savaşı devam ediyor.

Avrupa Şampiyonası

J GRUBU (Portekiz, Slovakya, Lüksemburg, Bosna Herkes, İzlanda, Lihtenştayn) Portekiz oynadığı 6 maçın tamamını kazanarak işi neredeyse bitirdi. Alı takımlı grubun 2. sırasında ise Slovakya var.

Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Türkiye

Türkiye Avrupa Şampiyonası Elemelerinde D grubunda yer alıyor. Hırvatistan, Ermenistan, Galler ve Letonya’nın olduğu grupta Letonya’nın sonuncu, Hırvatistan’ın ise lider olacağı artık kesin gibi. Milli takımımız Ermenistan ve Galler ile 2.lik mücadelesi veriyor grupta. Türkiye şu anda 10 puanda ve Ermenistan maçlarını geride bıraktı. Ermenistan ise 7 puana sahip ve onlar da Hırvatistan maçlarını geride bıraktılar. Kalan üç maçımız sırasıyla Hırvatistan deplasmanı, içerideki Letonya maçı ve son olarak da Galler deplasmanı.