Aykut Demir’in Hareketi Tepki Topladı

Şubat ayının son günlerinde Rusya’nın resmen Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla birlikte tüm dünyanın gözü kulağı ve dikkati savaş bölgesine döndü. Bununla birlikte Ukrayna’nın yanında saf tutan Avrupa ülkeleri hayatın her alanında Rusya’nın yalnız bırakılması adına sert yaptırımlarda bulunurken, spor kulüpleri ve oyuncular da Ukrayna’ya destek için çeşitli yollara başvurdu. Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Ankaragücü arasında oynanan maç öncesi seremonide Savaşa Hayır yazan tişörtü giymeyen Büyükşehir Belediye Erzurumspor savunmacısı Aykut Demir’in bu hareketi tepki topladı.

Giyilmeyen Tişört

Tüm dünyanın odağı şu sıralar devam etmekte olan Rusya-Ukrayna savaşında ve bu savaşın sosyal hayata etkileri aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Savaşta Ukrayna’nın yanında saf tutan Avrupa ülkeleri, Rusya’nın mümkün olduğunca yalnız bırakılmasıyla savaşın son bulmasının en iyi formül olduğunu düşünüyorlar. Yaptırımlarla ve kamuoyu oluşturma faaliyetleriyle bu bağlamda bir destek sağlayan ülkelerin yanı sıra halklar da masum insanların ölmemesi adına sosyal medya başta olmak üzere pek çok kanaldan Ukrayna’daki insanlara moral olmaya çalışıyorlar.

Spor kulüplerinin maç önü veya sonu seremonilerinde “Savaşa Hayır” yazılı tişörtlerle destek vermesine alışan sporseverler, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Ankaragücü arasında oynanan maç sonrasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor savunmacısı Aykut Demir’e tepki gösterdiler.

Zira Ankaragücü ile Büyükşehir Belediye Erzurumspor arasında oynanan maç öncesi Erzurum temsilcisinin futbolcularının üstüne “Savaşa Hayır” konulu ifadelerin yer aldığı tişörtler bulunurken, Aykut Demir’in bu tişörtü giymediği görüldü.

Bu hareket Aykut Demir’in savaşı desteklediğinden, oyuncunun sosyal hayatındaki alışkanlıklarına dair pek çok konunun tartışılmasına neden olurken, Aykut Demir duruma bir açıklık getirdi.

Batı Şeria

Aykut Demir kendisine gösterilen tepkiler sonrasında konuyla alakalı bir açıklama yaptı ve Savaşa Hayır yazan tişörtü giymemesinin sebebini ifade etti.

Ukrayna’da sürdüğü gibi İsrail ile Filistin arasında Batı Şeria olarak bilinen bölgede de bir savaş sürdüğünü hatırlatan Aykut Demir, o savaşa tepki gösterilmeden bu savaşa tepki göstermenin kendi vicdanını rahatsız ettiğini belirtti.

Savaşın hiçbir türlüsünü desteklemediğini ve böyle bir şeyin savunulamayacağını dile getiren tecrübeli savunmacı, sadece bu konuyla alakalı politik tavrı nedeniyle tişörtü giymek istemediğini ifade etti.

Bununla birlikte Aykut Demir’in siyasi veya sosyal görüşünden farklı olarak özellikle FIFA ve UEFA’nın kararlarının çok ciddi tartışmalar yarattığını dile getirmekte fayda var.

Zira kamuoyunun belirli bir kısmı Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgalin Rus kulüplerinde forma giyen oyuncuları bağlamayacağını ve bu kararın hukuki olmadığını savunuyorlar. Aynı takımda veya aynı ligde forma giyen Ukraynalı ve Rus futbolcuların birbirlerine sosyal medya üzerinden tepkileri daha da sertleşmeye başladı.

Savaş 1 dakika da sürse 1 yıl da sürse başladığı anda hayatın her alanında yıkıcı olan bir olgu ve Rusya ile Ukrayna arasında süregelen savaşın da bu durumu tetiklediğini söylemek hiç de yanlış olmaz.