Berkan Kutlu Genoa’ya Kiralandı

Galatasaray’ın orta saha oyuncusu Berkan Kutlu, sürpriz bir şekilde İtalya Serie A takımlarından Genoa’ya kiralık olarak transfer oldu. Hem Galatasaray’ın orta saha bölgesinde nicelik olarak eksiklik olması hem de oyuncunun Türk olması düşünüldüğünde bu transfer Galatasaray taraftarı tarafından şaşkınlıkla karşılandı ve eleştiri konusu oldu. Ayrıca transferin şartları da yine eleştirilere neden olan başka bir unsur oldu.

Berkan kutlu

Berkan Kutlu İçin Ağır Yorum

Berkan Kutlu, Galatasaray‘ın Alanyaspor’dan 4 milyon avro bonservis bedeli ile geleceğe yatırım olarak kadroya kattığı bir isimdi ve ilk sezonunda da enerjisi ile taraftarın sevgilisi olmuştu genç oyuncu ancak bu ilk sezonun ardından genelde eleştiril Berkan. Eleştirilerin ana noktası oyuncunun tekniğinin çok üst düzey olmaması ve basit pas hatalarıydı. Ayrıca skora da çok fazla katkı sunamıyordu genç isim.

2021 – 2022 futbol sezonunda ligde 38, toplamda ise 48 maçta forma giyen oyuncu gol atma başarısı gösteremezken sezonu 3 asistle tamamlamıştı. Ancak enerjisi, dirençli oyunu ve takım presine yaptığı katkı ile bu sezonki performansı beğenilmişti aslında Berkan’ın. Yine de bazı taraftarların düşük skor katkısına yönelik eleştirileri olmuştu. Galatasaray’ın şampiyon olarak tamamladığı 2022 – 2023 futbol sezonunda ise ligde 28 maçta forma giyen Berkan gol ya da asist üretemedi sezon boyunca. Türkiye Kupası’nda 4 maçta oynayan oyuncu bu 4 maçta 1 gol atarken 2 de asist yapmıştı.

2023 – 2024 futbol sezonuna Uruguaylı dinamik orta saha Lucas Torreira’nın yedeği olarak başlamıştı Berkan. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalan Galatasaray’ın ön elemede oynadığı 6 maçın tamamında forma giyen oyuncu yine gol ya da asist üretemedi. Ayrıca Süper Lig’de de 2 maçta forma şansı buldu ama o maçlarda da gol ya a asist istatistiğine sahip değildi. Molde ile oynanan play off maçları sırasında Galatasaraylı yorumcu Levent Tüzemen, bir televizyon programında “Bu Berkan’a tahammülü yok kimsenin. Kimin evladı bu ya? Fatih Terim’in Galatasaray’a getirdiği 5 para etmez bir adam ya!” sözlerini sarf etmiş daha sonra da Berkan Kutlu ‘dan özür dilemişti. Oyuncunun ayrılmasında bu ağır eleştirilerin de payı olduğu düşünülüyor.

KAP Açıklaması Geldi

Genç orta saha oyuncusu için Galatasaray KAP’a şu bildirimi gönderdi;

Profesyonel Futbolcumuz Berkan İsmail Kutlu’nun 2023-2024 sezonu için satın alma opsiyonlu geçici transferi konusunda Genoa Cricket And Football Club S.P.A. ile anlaşmaya varılmıştır.

Yapılan anlaşmaya göre Genoa Cricket And Football Club S.P.A., şirketimize 250.000 Euro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Futbolcunun satın alma opsiyon bedeli 5.000.000 Euro’dur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu açıklamanın ardından pek çok Galatasaraylı taraftar, 250 bin avro için Berkan kutlu gibi Türk bir oyuncuyu göndermenin hata olduğu görüşünde birleşti. Bu sezon da ligimizde 8 + 6 kuralı uygulanacak yabancı oyuncular için bu da sahada 3 adet Türk oyuncunun olmasını zorunlu kılan bir unsur.