Büyükşehir Belediye Erzurumspor Değerini Aştı

TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselme mücadelesi veren takımlardan biri olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, ligin ikinci yarısında sıkıntılı süreçlerden geçiyor ve Play-Off potasının son sırasında yer alıyor. Ligin 30’uncu haftasında Balıkesirspor’a konuk olacak olan takımın bu maça dair hazırlıkları devam ederken, takımla alakalı verilere bakıldığı zaman kadro değeri açısından sıralamaya göre ligin en başarılı takımlarından birinin Büyükşehir Belediye Erzurumspor olduğu görülüyor.

Potansiyelin Fazlası

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında gösterdiği başarılı performansı ligin ikinci yarısına taşıyamayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu nedenle 2 kere teknik direktör değişikliğine gitti ve 3’üncü sıradan 6’ıncı sıraya kadar geriledi.

İstikrarsız bir performans sergileyen ve galibiyet alışkanlığını kaybeden Erzurum temsilcisi adına işler her geçen gün daha da zorlaşıyor ve ligin geri kalanında hata yapma lüksü azalıyor. Bununla birlikte böyle bir atmosferde belki de en çok tercih edilecek rakip Balıkesirspor ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor ligin 30’uncu haftasında Balıkesir temsilcisine konuk oluyor.

Öte yandan takımla alakalı genel verilere bakıldığı zaman Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un ligin en değerli 14’üncü kadrosuna sahip olduğu görülüyor. Oyuncuların piyasa değerleri üzerinden yapılan sıralamada Mavi Beyazlı takımın 6 milyon 530 bin Euro kadro değeriyle bu bağlamda ligin en zayıf ekiplerinden biri olması dikkat çekiyor.

Ancak takımın kadro değerine göre lig sıralamasına bakıldığı zamanda en iyi takımlardan biri olduğu görülüyor. Kadro sıralamasında 14’üncü olan takım lig sıralamasında 6’ıncı koltukta oturuyor. Bu bağlamda lig 3’üncüsü Bandırmaspor ve ligin lideri Ankaragücü ile aynı seviyede yükseliş yaşayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ciddi bir başarının da olduğu dile getirilmeli.

Kendi Kendini Yaktı

Ancak takımın 3’üncü sıradan 6’ıncı sıraya kadar gerilemiş olması ve Samsunspor karşısında alınan mağlubiyetle iyiden iyiye koltuğunun sallanması taraftarını da korkutmaya devam ediyor. Şu an sportif direktör koltuğundan teknik direktör koltuğuna geçirilen Muzaffer Bilazer ile yola devam eden Erzurum temsilcisinin genel gidişatı gerçekten iyi değil.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Balıkesirspor maçından sonraki haftayı bay geçecek ve sonra yine bir deplasman maçı oynayacak. Takımlarını şehirden uğurlayacak olan taraftarların en büyük temennisi kendilerinin olmadığı maçlarda takımın en iyi skorları alabilmesi olacak.

Ligin en iyi ekiplerinden biri olduğunu birçok kez kanıtlayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu düşük kadro değerine rağmen takım olmanın getirdiği gücü ilk yarıda çok iyi kullanmıştı. Ancak ikinci yarıda gösterilen kötü performans tüm planların bozulmasına neden oldu.

Kulüp adına en sıkıntılı durumlardan biri maddi anlamda çekilen zorluklar ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un bu bağlamda Süper Lig’den gelecek paraya ihtiyacı var. Ancak takımın Süper Lig’e yükselememesi durumunda bu sezon elinde olan kadroyu koruyamaması ve daha kötü günlere gitmesi ihtimali ne yazık ki söz konusu.