Büyükşehir Belediye Erzurumspor İkinci Yarı Açılıyor

Sezonun ikinci yarısında gelen kötü sonuçlar nedeniyle ağır bir darbe alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da ikinci dönemdeki 3’üncü teknik direktör olan Muzaffer Bilazer yönetiminde çalışmalar sürüyor. Milli Takım arasından sonra Balıkesirspor’a konuk olacağı maçtan 3 puanla ayrılmaktan başka bir hedefi olmayan Erzurum temsilcisinin attığı gollerin dakika dağılımlarına bakıldığında ikinci yarıda atılan gollerin sayısı dikkat çekiyor.

Son Darbe

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında gayet iyi bir performans sergilemiş olmasına rağmen bu performansı ikinci yarıya taşımakta bir hayli zorlanan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, daha da gerilemek istemiyorsa artık bir seri yakalamalı.

Mavi Beyazlı takım Milli Takım arasından önce oynadığı son maçta kendi sahasında misafir ettiği Samsunspor’a 2-1 mağlup olarak derin bir yara aldı. Milli Takım arasından dönüşte ligin son sırasında yer alan Balıkesirspor’a konuk olan Erzurum temsilcisi bu maçtan galip geldikten sonra 32’inci haftayı bay geçecek.

Bununla birlikte takımın sezon içerisindeki 3’üncü teknik direktörü Muzaffer Bilazer ve teknik ekibinin takımın karakteristik özelliklerine dair çalışmaları da devam ediyor. Halihazırda kulübün içinden bir isim olan Bilazer’in takımının attığı gollerin dakika bazındaki dağılımı ise oldukça dikkat çekici görünüyor.

Ligde geriye kalan 29 haftada oynadığı maçlarda toplamda 41 gol atan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu gollerin sadece 16’sını ilk yarıda atabildi. İkinci yarı atılan gollere bakıldığı zaman 23’ü normal sürede 2’si uzatmalarda tam 25 gol atan Mavi Beyazlı takım, ikinci yarı istatistiğinde ligin en iyi ekiplerinden birisi olmayı başardı.

Bu bağlamda hem son darbeyi vuran hem de geç açılan bir takım kimliğini taşıyan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, yine de ilk yarıyı daha iyi değerlendirmenin formüllerini bulmalı.

Düşük Konsantrasyon

Öte yandan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un yediği gollerin dakika dağılımlarının da atılan goller kadar ilgi çekici olduğunu dile getirmekte fayda var.

Sezon içerisinde yediği 36 golle genel olarak iyi bir savunma performansı sergileyen Mavi Beyazlı takımın yediği gollerin yine 16’sının ilk yarı içerisinde geldiği görülüyor. 14’ü ilk 45 dakikada, 2’si ise uzatma dakikalarında gelen 16 gol Büyükşehir Belediye Erzurumspor taraftarlarını üzdü.

Geriye kalan 20 golde ise Muzaffer Bilazer ve teknik ekibinin çok dikkatli olması gereken bir nokta var. Zira Erzurum temsilcisi bu 20 golün tam 4’ünü maçın son uzatma dakikalarında kalesinde gördü. Bu durumun Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da bir odaklanma sorununa işaret ettiğine kuşku yok. Takımın son dakikalarda bu kadar gol yiyor olmasının başka bir açıklaması olamaz.

30’uncu hafta müsabakasında Balıkesirspor karşısında sahaya çıkacak olan Mavi Beyazlı ekibin rakibin de zayıflığına bağlı olarak maçtan 3 puanla ayrılması bekleniyor. Ancak bu odaklanma sorunu Erzurum ekibini bir anda bozguna uğratacak kadar risk taşıyor.