Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Kriz Dönemi

Önceki sezon Spor Toto Süper Lig’den düşen mavi beyazlı Erzurum temsilcisi transfer hattının kapanmasıyla birlikte Başkanıyla da yollarını ayırmıştı. Olağan Genel Kurulu sürekli ertelenmekte olan mavi beyazlı kulüpte eski başkan Ömer Düzgün istifa etmiş yerine Büyükşehir Belediye personelinden Ahmet Dal getirilmişti. Yönetim Kurulu’nun tercih ettiği başkan Ahmet Dal, halihazırda Basın Daire Başkanlığı görevi yapmaktaydı. As başkanlık da yapan Dal, kulübü ve takımı tanımasıyla kurulda ön plana çıkmıştı. Yeni başkan Ahmet Dal’ın öncelikli hedefi ise transfer kepenklerini kaldırmak. Ekonomik olarak zorluklar yaşayan kulübe ayrıca yurt dışından da talip var.

Erzurumspor’da En Önemli Hedef

Başkanlık görevinin yeni sahibi Ahmet Dal yaptığı açıklamalarda 8 yıldır BB Erzurumspor’da yönetici olduğunu belirterek sözlerine başladı. Olağanüstü kurulda alınan kararla başkanlık koltuğuna oturmaktan gurur duyduğunu söyledi. Kongrenin transfer ve yaz dönemine denk gelmesi ve bu süreçte takımların sezona hazırlanıyor olmasından dolayı çok fazla çalışma yapamadıklarını da sözlerine ekleyen Ahmet Dal, hızlı bir şekilde aksiyon almayı hedeflediklerini bildirdi. Başkan Ahmet Dal öncelikli hedefin mevcut oyuncular ile ilgili ödemelerin yapılması ve transfer yasağının kaldırılması olduğuna ifadelerinde yer verdi. Spor Toto Süper Lig ile aradaki makasın çok açık olduğuna ve ekonomik açıdan daha güçlü olmak zorunda olduklarına değinen Ahmet Dal, gereken desteği isteyeceklerini bildirdi.

Erzurumspor’un daha önce de düştüğünü ancak düştükten sonra çıktığını hatırlatan başkan hedefin hala Süper Lig olduğunu açıkladı. İstanbulspor’a elenmelerinin ardından hazırlıklara başladıklarını bildiren Ahmet Dal’a göre bu sezon toparlanma sezonu olacak. 100 Milyon Lira borcun 60 Milyon Lira’sının transfer kepenki olduğunu hatırlatan Dal önce yasağı kaldırmak için dosyaları temizleyecek. Transfer tahtasının açılmasını ve gerekli tavsiyeleri yapmayı planlayan yönetim altyapıya da önem verecek. Özellikle transfer yasağı olan bu dönemde altyapı ve gençlerin önemine değinen BB Erzurumspor Başkanı, geçmişte ve genç takımlarda forma bulamayan oyunculara daha fazla şans verilecek diye bildirdi.

Ahmet Dal’ın ifadelerine göre yönetimin de isteği Erzurumspor yine Spor Toto Süper Lig’e çıksın bununla birlikte altyapıdan da en az 5 oyuncu 11’de forma şansı bulsun! Başkan ayrıca Trabzonspor’un da transfer yapamadığı dönemde altyapıya yaptığı yatırımlara ve o oyuncuların şu an Türk futbolunun yanı sıra Avrupa’da da çok konuşulduğuna değindi. Bu örnekle gençlere daha çok yatırım yapmanın altını çizdi.

Başkan son olarak da teknik adam Muzaffer Bilazer ile devam edeceklerini de doğruladı. Kulüp aidiyeti olan teknik adamla bir ayrılık söz konusu olmadığını belirtti.

Halkın Bakışı

Mevcut borç durumu öncesi Erzurum’un düştükten 1 sezon sonra Süper Lig’e geri geleceği konuşuluyordu. Yeni başkanın ifadeleri de bu yönde olunca kriz dönemindeki Erzurum için umut henüz tükenmiş değil. Yönetimin beklediği desteği bulmasıyla da başarı kendini gösterecektir.