Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un Gol Grafiği

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği performans nedeniyle iki kere teknik direktör değişikliğine gitmek zorunda kalan ve taraftarlarından tepki toplayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Samsunspor ile oynayacağı maçın hazırlıklarına devam ediyor. Sportif Direktörü Muzaffer Bilazer’i teknik sorumlu olarak yeniden görevlendirdikten sonra ilk maçına çıkacak Erzurum temsilcisinde 29’uncu hafta müsabakası öncesi yenilen gol sayısının fazlalığı da göze çarpıyor.

Savunmada Sıkıntı Var

Futbol en nihayetine gelindiğinde bir skor oyunu ve atılan gollere yaşanan sevincin değerli olabilmesi adına kalenin de gole kapatılması gerekiyor.

Bu sezonun ilk yarısında bu mefhumu yerine getirmekte zorlanmayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un ikinci yarıda oyunun her iki alanında da sorunlar yaşaması 6 hafta içerisinde iki kere teknik direktör değiştirmesine neden oldu.

29’uncu hafta müsabakasında Samsunspor’u misafir edecek olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un genel olarak attığı gol ve yediği gol sayılarına bakıldığında takımın fark yaratmaktan uzak bir hale geldiği görülüyor.

İlk 6’nın son sırasında yer alan ve Samsunspor karşısında oynayacağı bu maçı ekstra önemseyen Erzurum temsilcisi, bu sıralamanın en az gol atan 3 takımından biri ve daha da kötüsü en çok gol yiyen takımı.

Oynadığı 27 maçta 40 gol atan Mavi Beyazlı takım, buna karşın tam 31 gol yiyerek savunma anlamında kötü bir performans sergiledi. Lider Ankaragücü’nün 19, Ümraniyespor’un 26 ve Bandırmaspor’un da 24 gol yediği düşünüldüğünde durumun ne kadar problemli olduğu anlaşılabilir.

Bununla birlikte atılan gol sayısının değerini de yenilen gol sayısı belirliyor. Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un attığı 40 gole karşın lider Ankaragücü de 42 gol atabildi ancak Başkent temsilcisi sadece 19 gol yediği için iki takım arasında 14 puanlık bir fark yer alıyor.

Sabit Performans

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un elinde olup da diğer birçok takımın elinde olmayan güç ise takımın Arvydas Novikovas gibi bir oyuncuya sahip olması. Litvanya’nın en iyi oyuncusu seçilen Novikovas sahada olduğu her anda bireysel yetenekleriyle fark yaratabilecek nitelikte bir oyuncu.

Nitekim attığı 7 golle takımının en golcü oyuncusu unvanını da elinde tutan Novi, buna rağmen sezon boyunca çıkabileceği seviyelere takımından yeterli desteği alamadığı için bir türlü ulaşamadı. Her ne kadar kolay fark edilmese de 31 yaşındaki oyuncu Süper Lig kariyerinde de Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un en iyi oyuncularından biriydi.

İki lig arasında fark yaratma şansının ne kadar farklı olduğunu hatıra getirdiğimizde Novi’nin bu ligde neler yapabileceğini anlamak daha da kolaylaşıyor. Muzaffer Bilazer yönetiminde ilk maçına Samsunspor gibi iddialı ancak şu sıralar formsuz bir takımın karşısında çıkan Erzurumspor’un Novi’nin yeteneklerinden faydalanması lazım.

Samsunspor savunması bireysel yeteneklere önlem almakta çok zorlanıyor ve bu durumu en son Menemenspor karşısında alınan mağlubiyetin etkileriyle hissetmeye devam ediyor.