Buz Hokeyi Heyecanı Erzurumda Yaşanıyor

Kış sporunun Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri halini alan Erzurum’da buz hokeyi heyecanı üniversiteler arası turnuvayla başladı.

Şehrimizde düzenlenen türlü turnuva ve organizasyonlar hem Türkiye’ye hem de dünyaya Erzurum’u tanıtmak için bulunmaz birer fırsata dönüştüler.

Eruzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla yapılan birçok farklı tesis, özellikle kış sporlarına ilgi duyan gençlerimiz için kendilerini geliştirme fırsatı sundu.

Erzurum Kış Sporlarının Merkezi Oldu

buz hokeyi

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nin, 5 ayını kış sporlarına ayırabilen dünyadaki nadir yerlerden biri olması birçok farklı disipline Erzurum’un ev sahipliği yapmasını mümkün kılıyor.

Kayakla Atlama, Alp Disiplini, Biatlon, Kuzey Kombine, Snowboard, Serbest Stil Kayak ve Kayaklı Koşu, Kızak ve hatta Helikopterli Kayak branşları Palandöken, Kandilli, Konaklı ve Kiremitliktepe’de yapılabilmektedir.

Bunların yanında Erzurum’da bulunan yüksek kapasiteli ve kış sporlarına uygun tesislerde de farklı branşlarda yine birçok turnuva düzenlenmektedir.

Erzurum Merkez’de bulunan Curling Salonu ve 2000 kişilik, 3000 kişilik ve 500 kişilik üç farklı Buz Salonu bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Erzurum kış sporları dendiğinde akla gelen ilk şehir olma ayrıcalığını böylece elinde bulundurmaktadır.

Buz Hokeyi Turnuvası Erzurumda Başladı

Erzurum’da geçtiğimiz günlerde Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen heyecan dolu bir turnuva başladı.

Buz Hokeyi Türkiye Turnuvası’na ev sahipliği yapan Dadaşlar hem misafirperverliklerini hem de şehrin güzelliklerini bütün katılımcı sporcu ve antrenörlere göstermiş oldu.

Şehir merkezinde bulunan 3000 bin kişilik ve 500 kişilik iki ayrı salonda başlayan UNİLİG Buz Hokeyi Türkiye Şampiyonası’nda toplamda 18 takım katıldı.

Bu takımların 10’u erkekler kategorisinde mücadele ederken 8’i ise kadınlar kategorisinde birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştılar.

UNİLİG Buz Hokeyi Türkiye Şampiyonası’nda erkekler kategorisinde; Atatürk Üniversitesi, İTÜ, KOÇ, Hacettepe Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Ege Üniversitesi, TED ve Yıldız Teknik Üniversiteleri, kadınlarda ise Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, KOÇ, ODTÜ, İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi takımları vardı.

Şampiyonanın ilk karşılaşmasında Hacettepe Üniversitesi Buz Hokeyi Takımı, Atatürk Üniversitesi Buz Hokeyi Takımı ile 3000 kişilik Buz Salonu’nda karşılaştı. Ankaralı rakibine şans vermeyen Dadaşlar, mücadeleyi 11 – 1 gibi net bir skorla kazandılar ve kendi evlerinde üzerlerine düşeni yaptılar.

Aynı zamanda başlayan UNİLİG Buz Hokeyi Türkiye Şampiyonası kadınlar kategorisinde ise Atatürk Üniversitesi’nden sporcularımız bir başka Ankara temsilcisi ODTÜ ile karşılaştılar. Kadın sporcularımız da üzerlerine düşeni yapıp rakibe sayı dahi vermeden 12 – 0’lık üstünlük kurdular.

Böylece UNİLİG Buz Hokeyi Türkiye Şampiyonası’nda Erzurum temsilcilerimizin ne kadar kuvvetli oldukları görüldü. Bu aynı zamanda şehrimizin tam bir kış sporları şehri olduğunu da bir kez daha kanıtladı.

23 – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında devam edecek olan organizasyon Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse ediliyor.

Yarışmaları şehrimizdeki bütün spor severler ilgili salonlarda hiçbir ücret ödemeden takip edip, gençlerin heyecanına ortak olabilirler.