City Football Group Erzurumspor’un Peşinde

Erzurumspor; geçtiğimiz sezon Süper Lig’e yükselmenin kıyısından döndü. Mavi beyazlı takım, TFF 1.Lig’de çıkmış olduğu 36 maçın 16’sından galibiyet ile ayrıldı. Maçlarının yarısına yakınını kazandı. Bunun yanı sıra, 10 beraberlik ve 10 mağlubiyet ile de taraftarlarını üzdü. Sezon boyunca rakip filelere 55 gol gönderdi. Kendi kalesinde 44 gol gördü. Toplamış olduğu 58 puan ile normal sezonu beşinci sırada bitirdi.

Erzurumspor; ilk altı içerisinde yer almasından mütevellit Süper Lig’e çıkan üçüncü takım olabilmek adına play-off oynama hakkını elde etti. Play-off yarı finalinde ligi dördüncü sırada bitiren İstanbulspor ile eşleşti. Rakibine ilk maçta mağlup olarak ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. İkinci maçı kazansa da değişen bir şey olmadı. Yarı finalde elenerek Süper Lig hayaline erken veda etmiş oldu.

Erzurumspor Maddi Sıkıntılar ile Boğuşuyor

BB Erzurumspor; 2021 – 2022 sezonunu ilk beş içerisinde bitirse de bu başarıyı önümüzdeki sezon tekrarlaması bir hayli zor gözüküyor. Her şeyden önce, takımın tıpkı birçok TFF 1.Lig ekibi gibi maddi sıkıntılarının olduğunu ifade edebiliriz. Hatta, BB Erzurumspor transfer yasağı ile karşı karşıya kaldı. Bu durum; kulübün önümüzdeki sezon için transfer yapamayacağı anlamını taşıyor.

BB Erzurumspor; transfer yapamamasına ek olarak hali hazırda kadrosunda bulunan oyuncularını da kaybetti. Sözleşmesi biten oyuncuların neredeyse tamamı takımdan ayrıldı. Oyuncuların istenilen ücretlerin verilmemesi dolayısıyla takımda kalmaması önemli bir sorun! Bu durum; BB Erzurumspor yönetiminin elini kolunu bağlıyor. Dış transfer yasağı ve iç transfer başarısızlıkları kulübün önümüzdeki sezon küme düşmeme mücadelesi vermesine neden olabilir.

City Football Group Erzurumspor’a Talip Oldu

BB Erzurumspor yönetimi; önümüzdeki sezon için ne yapacağını kara kara düşünürken sürpriz bir gelişmenin herkesi şaşkına çevirdiğini ifade edebiliriz. Başta Manchester City olmak üzere dünyada 12 farklı ligde yatırımlar yapan City Football Group yeni hedef olarak BB Erzurumspor’u belirledi.

City Football Group yetkililerinin geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek BB Erzurumspor yöneticileri ile bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi. Söz konusu sürecin nasıl tamamlanacağını herkes çok merak ediyor. BB Erzurumspor’u ilerleyen yıllarda farklı bir bütçeyle Süper Lig’de mücadele ederken görebiliriz.

City Football Group Kimdir?

Her şeyden önce, tüm dünyada yatırımlarının olduğunu söylemeliyiz. Manchester City şemsiyesi altında futbol faaliyetleri başta olmak üzere tüm kulüp faaliyetlerini idare etmek adına kurulan bir şirket olarak ifade edilebilir. Söz konusu şirketin sahipleri arasında Abu Dhabi United Group ile beraber CITIC Capital ve China Media Capital bulunur.

City Football Group bünyesinde New York City, Melbourne City, Yokohama F.Marinos, Montevideo City, Girona, Sichuan Jiuniu, Mumbai City ve Lommel SK yer alıyor. BB Erzurumspor da ilerleyen yıllarda bu kulüplerden birisi olabilir.