Dünya Kupası 1 Aralık Sonuçları

2022 Dünya Kupası 1 Aralık programın E ve F gruplarının üçüncü yani son maçları vardı. Dolayısıyla bu gruplarda da 2022 Dünya Kupası’na veda eden ve üst tura çıkan takımlar kesin olarak belli oldu. Tabii format gereği eşleşmelerin ne şekilde olacağı önceden planlandığından ve kura çekimi olmayacağından E ve F gruplarından son 16’ya kalan takımlar birbirleriyle eşleştiler.

Dünya Kupası 1 Aralık

Dünya kupası 1 Aralık E Grubu Sonuçları

Almanya – Kosta Rika: Almanya maç öncesinde favoriydi ve maçta yenik durumuna düşse de maçı çevirip 4 2 kazanmayı bildi ama bu galibiyet Almanya’ya yetmedi çünkü diğer maçta Japonya, İspanya’yı yenerek grubu lider bitirdi. İspanya ise Almanya ile aynı puana sahip olsa da grupta ikinci oldu. Bu sonuçlarla Almanya turnuvaya veda ederken Dünya Kupaları tarihinde ilk defa Almanya üst üste iki Dünya Kupası’nda gruptan çıkamamış oldu.

İspanya – Japonya: İspanya 1 0 öne geçtiği maçta Japonya’ya 2 1 mağlup olarak grubu ikinci bitirdi ve Japonya ile ele ele kol kola üst tura çıktı. Almanya eğer Kosta Rika’yı 7 farklı yenebilse İspanya yerine grup ikincisi olacaktı ama iki maçta da süre azaldıkça İspanya risk almayıp top çevirdi ve ikinciliğe razı bir şekilde gruptan çıktı.

Dünya Kupası F Grubu Sonuçları

2022 Dünya Kupası 1 Aralık gündüz programında sürpriz bir sonuç geldi ve turnuvanın gizli favorisi olarak gösterilen Belçika, turnuvaya veda ederek büyük hayal kırıklığı yaşadı ve yaşattı.

Fas – Kanada: Fas maça çok hızlı başladı ve turnuvanın şimdiye kadarki en hızlı golünü atarak 3. dakikada 1 0 öne geçmeyi başardı. 23. dakikada skoru 2 0 yapan Fas’ın farka gideceği düşünülüyordu ama sonrasında Knada oyunda dengeyi kurdu. Kanada‘nın her ne kaar gruptan çıkma şansı olmasa da en azından Katar 2022 Dünya Kupası’na puan alarak veda etmeyi arzu etti Kanada ama Fas buna fırsat tanımadı ve ilk yarının sonlarına doğru kendi kalelerine attıkları golle farkın bire inmesine neden olsalar da yine de maçı 2 1 kazanmasını bildiler. Bu sonuçla birlikte Fas 7 puanla F gurubunu lider tamamlayarak son 16’ya kalırken Kanada ise puan alamayarak 2022 Dünya Kupası macerasını noktalamış oldu.

Belçika – Hırvatistan: F grubunun son maçları da diğer gruplarda olduğu gibi aynı saatte başladı. 1 Aralık prgoramının gündüz maçı olan Belçika – Hırvatistan karşılaşması, Fas – Kanada maçı ile aynı zamanda Türkiye saati ile 18.00’da başladı. Fas daha maçın başında öne geçince Belçika için tek seçenek grup ikinciliği oldu. Belçika ilk yarıda beklenen etkinlikte bir oyun ortaya koyamadı, fakat herkes ikinci yarıda Belçika’nın kendisine lazım olan golü bulacağından emindi. Aslıdna tahminler kısmen tuttu, Belçika, özellikle de golcüsü Lukaku ile mutlak gollük pozisyonlar buldu ama Lukaku dünyaları kaçırınca Belçika sürpriz bir şekilde grup aşamasında 2022 Dünya Kupası’na veda etmek zorunda kaldı.