Dünya Kupası 5 Aralık Sonuçları

2022 Katar Dünya Kupası son 16 turunda artık son maçlara geliniyor ve tüm çeyrek finalistler belli olmak üzere. Dünya Kupası 5 Aralık programı sonucunda 2 takım daha çeyrek finale yükselirken Japonya ve Güney Kore, Dünya Kupası’na veda etti. Brezilya ve Hırvatistan ise üst tura yükseldi. Son iki çeyrek finalist ise bugün oynanacak olan İspanya – Fas ve Portekiz – İsviçre maçlarının ardından belirlenecek.

Dünya Kupası 5 Aralık Çeyrek Finalistleri

Dünya Kupası, UEFA’nın organizasyonlarından farklı olarak içerisinde kura barındırmıyor. Gruplar belli olduğu andan itibaren her grubun liderinin kiminle eşleşeceği ve devamında finale kadar giden yolun ne olduğu baştan belli. Artık son iki takım hariç tüm çeyrek finalistler de belli olduğundan eşleşmeler ve olası yarı final eşleşmeleri de çoktan belli elbette.

Düya Kupası 5 Aralık tarihinde sahaya çıkan takımdan biri de kupanın en önemli favorilerinden biri olan Brezilya’ydı. Dünya Kupası dendiğinde doğal favori konumunda olan takım şimdiye kadar bu turnuvada da favori gösterilmekte ne kadar haklı olunduğunu ispatladı. Grup maçlarında ilk iki maç sonunda gruptan çıkmayı neredeyse garantileyen Brezilya son 16 turunda da rakibi Güney Kore’yi 4 1 ile geçti. Maçta henüz 7. dakikada V. Junior ile öne geçen Brezilya 13. dakikada penalıdan Neymar ile skoru 2 0’a taşırken aslında maçın Brezilya için o anda bittiğini rakip Güney Kore bile anladı aslında. Maçın devamında Brezilya skoru alsa da üstün oyununa devam etti ve 29. dakikada Richarlison ile farkı üçe çıkardı. Oynadığı oyuna izleyenlere keyif ve rakiplerine de çok ciddi bir mesaj veren Brezilya Lucas Paqueta ile ilk yarıda 4 0’a getirdi skoru ve soyunma odasına aslında çeyrek finalist olarak gitti.

Maçın ikinci yarısında Brezilya çoktan çeyrek finali hatta sonraki diğer turları düşünmeye başlamıştı bile. Güney Kore de 2022 Dünya Kupası’na güzel bir veda için çıktı zaten ikinci yarıya. 76. dakikada golü bulan Güney Kore, maçın skorunu 4 1 olarak tescillerken bir anlamda Brezilya karşısında gol atarak turnuvaya güzel bir anı ile veda etmiş oldu. Brezilya ise günün diğer maçında tur atlayan Hırvatistan ile çeyrek finalde eşleşti.

5 aralık

Japonya Hırvatistan Maçı Penaltılara Kaldı

Japonya ile Hırvatistan arasındaki son 16 mücadelesi oldukça çekişmeli geçti. Bu maçta normal süre ve uzatmalarda eşitlik bozulmayınca penaltı atışlarına gidildi ve penaltılar sonunda Japonya Dünya Kupası’na veda ederken Hırvatistan ise Katar 2022 Dünya Kupası’nda çeyrek finale yükseldi ve Brezilya’nın rakibi oldu. Japonya, grup aşamasında hem Almanya hem de İspanya’yı yenerek turnuvaya damga vururken Hırvatistan için ise Brezilya karşısında hiç şansları yok yorumları yapıldı. Kupanın son çeyrek finalistleri bugünkü maçların ardından belli olacak.