Dünya Kupası 6. Gün Sonuçları

2022 Katar Dünya Kupası 6. gün maçları A ve B gruplarının ikinci maçlarıydı. Bu ikinci maçların ardından bu gruplardaki durumlar nispeten netleşti. Katar 2022 Dünya Kupası 25 Kasım Cuma günü A ve B gruplarında oynanan dört maçla devam etti. Turnuvanın A ve B gruplarındaki ikinci maçların ardından grupların son durumlarına bir göz atalım;

Dünya Kupası 6. Gün Maçlarının Ardından A Grubu

Dünya Kupası 6. Gün maçları ile A grubu ve B grubunda her takım ikinci maçlarını tamamlamış oldu ve her takımın oynayacağı sadece bir maç kaldı. Haliyle puan tablosu ve üçüncü maçların ardından tablonun alabileceği durumlar da ortaya çıktı.

Dünya Kupası 6.

Katar – Senegal: Senegal, ev sahibi Katar’ı 3 1 ile geçti. Bu sonucun ardından, ilk maçı da kaybeden Katar takımı için ev sahibi oldukları 2022 Dünya Kupası defteri kapanmış oldu. Katar grubun son maçında Hollanda karşısında formalite maçına çıkacak ve gruptan çıkmayı henüz garantileyememiş olan Hollanda takımı o maçta Katar’ı fazla zorlanmadan geçip adını bir üst tura yazdıracak. İlk maçta Hollanda’ya yenilen Senegal ise bu galibiyetle ilk puanlarını aldı ve gruptaki iddiasını son maça taşıdı. Ekvador, Senagal maçını Senegal kazanırsa adını bir süt tura yazdıracak, Senegal galibiyeti dışındaki her sonuç ise Ekvador’u üst tura taşır.

Hollanda – Ekvador: İlk maçı kazanan Hollanda bu maçtan da 1 puanla ayrıldı ve puanını 4 yaptı, aynı şekil de Ekvador da puanını 4 yaptı ve bu sayede son maç karşısında Senagel’e karşı beraberlik avantajını eline almış oldu. Hollanda son maçta ev sahibi Katar’ı rahat geçecek ve gruptan çıkacaktır. Ekvador ise Senegal’e karşı kaybetmezse gruptan çıkar, kaybederse gruptan çıkacak ikinci takım Senegal olur.

B Grubu Sonuçları

Galler – İran: Grubunun ilk maçında İngiltere karşısında 6 2 mağlup olan İran, bu maçta 2 0 galip gelerek tüm grubu adeta karıştırdı. Gruptaki iddiasını son maça taşıyan İran, eğer Abd’ye karşı kaybetmezse gruptan çıkabilir çünkü son maçta İngiltere de Galler ile karşılaşacak ve İngilizlerin bu maçı kaybetme lüksü yok, çünkü onlar da ABD’yi yenemediler.

İngiltere – ABD: İngiltere bu maçı kazansaydı ikinci maçların ardından gruptan lider olarak çıkmayı garantileyecekti. Ne var ki maç başladığı gibi 0 0 berabere bitti ve grubun üçüncü maçları öncesinde işler bir hayli karıştı. Üçüncü maçlarda İngiltere Galler ile, İran ise ABD ile karşılaşacak. Bu maçlar öncesinde İngiltere 4 puanla lider, İran 3 puanla ikinci sırada. ABD’nin 2 ve Galler’in de 1 puanı bulunuyor. İngiltere, Galler’e yenilmeyerek gruptan zaten çıkacaktır ama İran, Galler galibiyeti ile ABD maçı öncesinde beraberlik kozunu da eline almayı başardı. ABD’nin gruptan çıkamadığı bir senaryo onlar için yıkıcı olacaktır.