Dünya Kupası 9 Aralık Sonuçları

Katar 2022 Dünya Kupası 9 Aralıkta tarihinde oynanan iki maçla çeyrek final mücadelelerine başladı. 9 aralık tarihindeki maçlarda büyük bir sürpriz yaşandı ve turnuvanın en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen Brezilya, Hırvatistan’a penaltı atışları sonucunda yenilerek Dünya Kupası’na veda etti. Oynana diğer maçta ise Arjantin, yine penaltılara giden baçta Hollanda’yı eleyerek yarı finale yükselmeyi başardı. Böylece 2022 Katar Dünya Kupası yarı finalinde Arjantin ve Hırvatistan eşleşti.

Dünya Kupası 9 Aralık

Dünya Kupası 9 Aralık Maçlarında Brezilya Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı

Katar Dünya Kupası’nda Almanya’nın gruptan çıkamaması ve İspanya’nın da son 16 turunda Fas’a elenmesinin arından bir büyük sürpriz daha yaşandı, hatta bu kez diğer ikisini de gölgede bırakacak kadar büyük bir hayal kırıklığıydı yaşanan ve kupanın Arjantin ve Fransa ile birlikte en büyük favorisi olan Brezilya, çeyrek final maçında Hırvatistan’a penaltı atışları sonunda elenip kupaya veda etti. Pek çok otorite Brezilya ve Arjantin’in yarı finalde karşılaşmasını bekliyordu. Tüm dünya, PSG’den ve daha öncesinde de Barcelona’dan takım arkadaşı olan Lionel Messi ile Neymar’ın yarı finaldeki mücadelesini izlemek için sabırsızlanıyordu hatta bu yarı final gerçekleşmezse bunun Brezilya’dan değil Arjantin’den kaynaklanacağı düşünülüyor yani Brezilya’nın Hırvatistan’ı elemesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Hırvatistan, penaltı atışları sonunda Brezilya’yı elerken başrolde kaptan L. Modric vardı. Maç öncesinde de sık vurgulandığı üzere Hırvatistan yetenek olarak Brezilya’nın elbette gerisinde bir takım ama takım oyunu ve mücadeleleri ile maçta Sambacılara üstünlük kurmayı başardılar. Takımdaki büyük adanmışlık herkesin takdirini kazanırken maç sonunda Hırvatistan’da çok büyük bir sevin, Sambacılarda ise gözyaşı vardı.

Arjantin De Hollanda’yı Penaltılar Sonunda Geçti

2022 Katar Dünya Kupası’nın en önemli favorilerinden olan ve hatta Messi faktörü sebebiyle de muhtemelen kupayı kazanması en fazla arzu edilen takım olan Arjantin, Hollanda karşısında çeyrek final maçına çok iyi başlamıştı aslında. İlk yarıda Lionel Messi’nin harika asistiyle 1 0 öne geçen Arjantin İkinci yarının ortalarında bir de penaltı kazandı. Penaltıda topun başına geçen Lionel Messi skoru 2 0 yaptı penaltıdan. Bu golden sonra artık Arjantin’in yarı finalist olduğu düşünülüyordu. Belki sahadaki oyuncular da öyle düşündü ki maç bitmeden bitti havasına girilince Hollanda 83. dakikada ve uzatmaların son saniyesinde bulduğu birer golle maçı uzatmalara götürdü.

Uzatmalarda da eşitlik bozulmayınca maç penaltılara kaldı. Penaltılar sonucunda rakibine üstünlük kuran Arjantin adını 2022 Dünya Kupası yarı finaline yazdırırken Hollanda ise çeyrek finalde Dünya Kupası hayaline veda etmiş oldu.

Yarı finalde Arjantin Hırvatistan ile eşleşti. Diğer yarı finalistler ise bugün oynanacak olan Portekiz – Fas ve Fransa – İngiltere maçlarının galiplerinden oluşacak. Sanıyoruz ki artık adım adım Kylian Mbappe – Lionel Messi finaline doğru gidiyoruz.