Dünya Kupası İçin Geri Sayım Başladı

Bu sene Avrupa futbolunda tüm büyük ligler normalde olması gerekenden çok daha önce tatile girdi. Çünkü 2022 Katar Dünya Kupası bu zamana kadar alışıldığı üzere yazın değil, kış aylarında oynanacak. Katar’ın iklimi, yaz aylarında böylesine büyük bir futbol organizasyonu için elverişli olmadığından bazı duygusal(!) nedenlerden dolayı da turnuvayı düzenleme hakkı Katar’a verildiğinden bu sene Dünya Kupası’nda böylesine bir istisna yapıldı ve kupa yaz aylarında değil kış aylarında yapıldı.

Dünya Kupası Öncesinde Eleştiriler Vardı

2022 Katar Dünya Kupası’na ilişkin pek çok eleştiri var aslında. Üstelik bu eleştirilerin başlangıç tarihi hayli eski. Rüşvet iddiaları ile başlayan Katar’a yönelik eleştiriler turnuvanın yaz aylarında oynanmasının oyuncu sağlığı için olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle devam etmişti. Katar önce bunu üzeri kapalı klimalı statlarda aşabileceğini söyledi, ancak seyirci faktörü eklendiğinde on binlerce insanın olduğu bir yerde ciddi bir havalandırma sorunu olabileceği gerekçesiyle bu düşünceden vazgeçildi ve turnuva kış aylarına alındı. Haliyle bu durum da başka tartışmaların çıkmasına neden oldu.

Katar’a yönelik diğer eleştiriler de Dünya Kupası için yapılan statların inşaatları sırasında çalıştırılan işçilere reva görülen şartlar olmuştu. İnşaatlar sırasında pek çok işçi ölmüş, bu dünya kamuoyunda bir süre ciddi şekilde konuşulmuş devamında Katar, çalışan işçilerin çalışma koşullarında -çoğu göstermelik- bazı iyileştirmeler yapmıştı ancak pek çok sivil toplum kuruluşu ciddi protestolar düzenlemiş ve Katar hükümetini eleştirmişti.

Eleştiri konularından biri de hiç kuşkusuz ki Katar’ın dini inancı. Müslüman bir ülke olan Katar’da dünyanın dört bir tarafından gelecek olan turistlerin alkol isteyeceği ve yerel halkın buna nasıl tepki vereceği ciddi bir soru işareti. Katar’da alkol alınabiliyor ama bu daha çok pahalı otellerin barlarında mümkün. Katar hükümeti bu sorunu çözeceklerini, alkol alınabilecek özel alanlar yapacaklarını belirtmişti. Fakat tek sorun alkol değil. Katar eşcinselliğe şiddetle karşı çıkan bir yapıya sahip ve bilindiği üzere dünyada eşcinsellik lehine propagandalar da ciddi bir artış eğiliminde. Yine pek çok aktivist de eşcinselliği savunan eylemler yapmakta. Katar’da da bu eylemlerin görülmesi çok olası, mesele ise buna nasıl bir yaptırım uygulanacağı ya da yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı.

Dünya Kupası

Kupanın Heyecanı Her Şeyin Önünde

Tüm bu tartışmaların ekseninde oynanacak olsa da Dünya Kupası heyecanı şu an tüm futbolseverleri sarmış durumda. Özellikle de tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları arasında gösterilen iki büyük yıldız Arjantinli Lionel Messi ile Portekizli Cristiano Ronaldo kariyerlerinde yüksek ihtimalle son defa Dünya Kupası’nda forma giyecekler. Arjantin’in kadro kalitesi ve L. Messi’nin olgunluğu da düşünülünce Arjantin şu an Dünya Kupası’nın favorilerinden biri ve adeta tüm dünya da Messi’nin kupayı kaldırmasına kilitlenmiş durumda. Destansı bir zafer ya da büyük bir trajedi… Bunlardan birine mutlaka tanık olacağız.