Dünya Kupası Üçüncüsü Hırvatistan Oldu

Katar 2022 Dünya Kupası bir maç dışında tamamlandı ve dün oynanan maçta Fas’ı mağlup eden Hırvatistan Dünya Kupası’nın üçüncüsü oldu. Bu akşam oynanacak olan büyük finalle 2022 Katar Dünya Kupası sona erecek. Arjantin ve Fransa’nın karşı karşıya geleceği Dünya Kupası final maçının Türkiye saati ile başlama zamanı 18.00.

Hırvatistan Favoriydi

Dün akşam oynanan, Türkiye saati ile 18.00’da başlayan ve TRT 1 ekranlarından yayımlanan mücadelede Hırvatistan, Fas’ı 2 1 ile mağlup ederek 2022 Katar Dünya Kupası’nın üçüncüsü olmayı başardı. Bu sonuçla alınan madalya, Hırvatistan’ın Dünya Kupaları tarihindeki ikinci madalyası oldu.

Hırvatistan da Fas da 2022 Katar Dünya Kupası boyunca beklentilerin üzerine çıkan takımlar oldular. Özellikle Fas bu anlamda bazı ilklere imza attı ve Dünya Kupaları tarihinde yarı final oynamayı başaran ilk Afrika temsilcisi oldu. Gruptan çıktığı andan itibaren hem son 16’da hem çeyrek finalde sürekli eleneceği iddia edilen Fas, yarı finale gelene kadar önce İspanya’yı sonra da Portekiz’i eleyerek turnuvanın en flaş takımı oldu. Yarı finalde ise Fransa karşısında fazla direnç gösteremediler.

Hırvatistan ise Luka Modric önderliğinde müthiş bir takım oyunu örneği sergiledi. Adeta bir makine gibi her dişli kendi işini kusursuz yaparken bireysel olarak hiç kimse öne çıkmadı. Sahada zorlandıkları anlarda ise topu verebilecekleri bir L. Modric hep yanlarında hazırdı. Onlar da son 16 turunda Japonya’yı eledikten sonra çeyrek finalde büyük bir sürprize ima attılar ve Brezilya’yı penaltı atışları sonunda kupanın dışına ittiler.

Hırvatistan

İlk Yarı Çok Zevkliydi

Dünya Kupası tarihinde üçüncülük maçları he rzaman zevkli mücadelelere sahne olmuştur. Bu maç öncesinde de Hırvatistan favori olarak görülse de maçın zevkli bir mücadeleye sahne olması bekleniyordu. Maç, tam olarak beklenildiği gibi başladı. Hırvatistan henüz 7. dakikada J. Gvardiol ile 1 0 öne geçti. Fas takımı bu gole cevap vermek için gecikmedi ve sadece 2 dakika sonra Esref Dari skoru 1 1 ‘e getirdi. Başa baş bir mücadeleye sahne olan maçta iki takım da karşılıklı gol pozisyonlarına girdiler. İlk yarının sonlarına doğru 42. dakikada M. Orsic Hırvatistan’ı 2 1 öne geçiren golü att. İlk yarı 2 1 Hırvatistan üstünlüğü ile tamamlandı.

Maçın ikinci yarısında baskın olan taraf skorda geride olması sebebiyle Fas olsa da maçın ilk yarısı kadar zevkli bir ikinci yarı izleyemedik. Oldukça gergindi iki takım oyuncuları da ikinci yarıda. Ancak bu gerginlik saha içinde birbirlerine karşı sert müdahalelere dönüşmedi, daha çok pozisyonlarla ilgili tartışmalarla sınırlı kaldı. İkinci yarıda ilk yarının aksine gol olmadı ve maç ilk yarıdaki skorlar 2 1 Hırvatistan üstünlüğü ile bitti. Bu sonuçla birlikte Hırvatistan Dünya Kupası üçüncüsü, Fas ise dördüncüsü oldu.