Edin Dzeko Yararlı Olur mu?

Fenerbahçe’nin Kosavalı yeni transferi Edin Dzeko sarı lacivertli kulüp ile 2 yıllık bir anlaşmaya imza attı. Yapılan sözleşme doğrultusunda 37 yaşındaki veteran yıldız senelik 4.2 milyon avroda 2 yıl sonunda 8.4 milyon avro garanti ücret alacak Fenerbahçe’den. Tabii oyuncu için bonservis bedeli ödenmediğini ve ayrıca kendisine bir imza parası verilmediğini de bu noktada vurgulamak gerekiyor.

Fenerbahçe’den Ücret Savunması

Edin Dzeko, kariyeri belli çok büyük bir oyuncu olsa da oyuncunun yaşı nazara alındığında verilen 4.2 milyon avroluk garanti ücret bazı Fenerbahçe taraftarlarının da eleştirisne neden oldu, kaldı ki sözleşme de iki yıllık yapıldı ve opsiyon konulmadı. Yani Edin Dzeko, 8.4 milyon avroluk bir garanti kontrata imza attı Fenerbahçe ile. Güncel avro kuru da düşünüldüğünde bu ücreti çok astronomik bulanlar da var zira çok ama çok büyük ihtimalle Edin Dzeko’nun futbol ya da en azından Avrupa kariyerindeki son kontratı bu. Dolayısı ile Fenerbahçe’nin bu oyuncudan para kazanma ihtimali pek yok gibi görünütor. O sebeple de bu ücret bazılarınca fazal diye yorumlanıyor.

Buna karşılık Fenerbahçe yönetiminin de üç argümanı var bu eleştirilere cevap niteliğinde. İlki Aap dünyasında oyunculara verilen teklifler ve ücretler. Böylesine kariyerli bir oyuncuyu Süper Lig’e getirmek istiyorsanız mecburen biraz yüksek ücretler vermek zorundasınız. İkinci argüman Arap dünyasının yıldız her oyuncuya açık bir kapı olması. Buna dayanarak Edin Dzeko’dan bir bonservis geliri elde etmeyi umanlar da var yönetimde. Nihayetinde Kosovalı yıldız daha birkaç ay önce Uefa Şampiyonlar Ligi finalinde sahadaydı. ve devre arasında ya da sezon sonunda Arap yarımadasına gitmek istese onun için bonservis bedeli ödeme razı birden fazla kulüp olacağı görüşünde bazı yöneticiler. Üçüncü argüman ise oyuncunun bonservisinin elinde olması. Güncel piyasada oyuncunun bonservis ücreti 3 milyon avro olarak tahmin ediliyor. Fenerbahçe yönetimi ödenecek olan 8.4 milyon avronun 3 milyon avronun imza parası/ bonservis gibi düşünüldüğünde oyuncunun yıllık ücreti 2.7 milyon avro oluyor ki Edin Dzeko kariyerinde biri için bu ücret çok makul.

Edin Dzeko Ne Verebilir?

Edin Dzeko hakkındaki ücret tartışmalarını bir kenara bırakıp biraz saha içine odaklanırsak Dzeko elbette ki çok iyi bir golcü. Hava toplarında etkili, saha görüşü ve tut tutma becerisi dünya çapında bir isim. Yani kendi atacağı goller kadar yaratacağı pozisyonlarla da büyük güç katar Fenerbahçe hücumlarına. Ne var ki artık 38 yaşında ve ekonomik kullanmak zorunda onu Fenerbahçe takımı. Eğer 90 dakika sağa sola koşu, pres beklenirse Dzeko hayal kırıklığı yaratabilir ama hücumdaki hedef adam o olur, ceza sahasında topa buluşturulabilirse gerisini Dzeko halledecektir. Özellikle ligde kapanan takımlara karşı çok büyük bir silah olur Kosovalı yıldız tecrübesi ve yetenekleri ile.