Ergin Ataman Panathinaikos’ta!

Anadolu Efes’i Basketbol Süper Ligi’nde bu sene de şampiyon yapmayı başaran Ergin Ataman resmen Yunanistan takımı Panathinaikos’un başına geçti. Bu sezon Anadolu Efes ile Eurolig’de beklentilerin altında kalan Ergin Ataman, ligde de çok istikrarlı bir görüntü çizmemişti, buna rağmen play off’larda adeta küllerinden doğan takımını şampiyonluğa ulaştırmayı başaran başarılı koç., Yunanistan’a şampiyon apoleti ile transfer olmuş oldu böylelikle.

Fenerbahçe Karşısında Muhteşem Geri Dönüş

Play off’ yarı finalinde Fenerbahçe ile eşleşen Anadolu Efes takımı ilk maçta tarihini en farklı mağlubiyetlerinden birini aldı. O maçın ardından artık hiç kimse Anadolu Efes’in o seriyi kazanıp da finale çıkabileceğine ihtimal vermiyordu, kaldı ki o eşleşmede saha avantajı da Fenerbahçe’deydi. İkinci maçta son saniye basketi ile deplasmanda Fenerbahçe‘yi 92 – 90 mağlup eden Ergin Ataman’ın öğrencileri saha avantajını ele geçirdi ve sonraki iki maçta da 97 – 91 ve 87 – 78’lik skorlarla Fenerbahçe’yi eleyerek adını play off finaline yazdırmayı başardı.

Play off finalinde Karşıyaka ile şampiyonluk mücadelesi verdi Anadolu Efes ve saha avantajı da bu kez Anadolu Efes’teydi. Zaten Fenerbahçe’yi elemesinin ardından herkes Anadolu Efes’in şampiyonluğundan emindi aslında. İlk maçı 82 – 78 kazanan Anadolu Efes seriyi 1 – 0 yaptı. İkinci maçta çok rahat bir oyun ortaya koyan ev sahibi takım maçı 85 – 68 kazanarak seriyi 2 – 0’a getirdi ve deplasmandaki ilk maça şampiyonluk için gitti. Karşıyaka takımını deplasmanda da yenmeyi başaran Ergin Ataman’ın takımı böylelikle 2022 – 2023 Basketbol Süper Lig’inin şampiyonu oldu. Bu şampiyonluk, Ergin Araman’ın Anadolu Efes ile 3.toplamda ise 6. lig şampiyonluğu oldu. Ergin Ataman ayrıca Anadolu Efes’in adı henüz değişmemişken Efes Pilsen ile de 1 şampiyonluk kazanmıştı ve böylece kulübe 4 şampiyonluk kazandırmış oldu toplamda Ergin Ataman.

Ergin Ataman

Ergin Ataman Açıklama Yaptı

Yunan takımının Ergin Ataman ismini açıklaması Panathinaikos taraftarlarında da sevinç yarattı. Aslında zaten uzun bir süredir devam ediyordu Türk koç ile Yunan takımının flörtü. Sezonun sonlarına doğru hem Yunan hem de Türk basınında sık sık okuduk Ergin Ataman’ın Yunan takımının başına geçeceğine dair haberleri. Kaldı ki Panathinaikos Türklere yabancı bir takım da değil. Daha önce de başarılı milli şutörümüzü, eski basketbolcu İbrahim Kutluay Panathinaikos formasını başarılı ile terletmiş adını kulüp tarihine yazdırmış ve Yunan taraftarların sevgilisi olmayı başarmıştı.

Yunan takımının açıklamasının ardından koç Ergin Ataman da bir açıklama yaptı ve şöyle dedi; “Yeşil ve beyaz güzel renkler. Panathinaikos’u çalıştıracak olmak harika bir duygu. Rakip olarak birkaç kez OAKA’ya gittim ama şimdi hep birlikte büyük hedeflere hazırız.”

Daha önce hem kulüp takımlarında yaptıkları ile hem de milli takımımızın başında göğsümüzü defalarca kez kabartan, Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı kupasını iki kez ve üstelik de üst üste kazanan Ergin Ataman şimdi yepyeni bir meydan okuma ile göğsümüzü kabartmaya Yunanistan’da devam edecek.