Eric Bailly: Fildişili Kartal

Beşiktaş transferin son günlerine doğru kadrosuna bir takviye daha yaptı ve Fildişi Sahilleri’nden Eric Bailly siyah beyazlı takıma katıldı. Manchester United takımından bonservis bedeli ödenmeksizin kadroya katılan oyuncu ile 2 yıllık sözleşme imzalandı. Sözleşmede her iki tarafın da opsiyon hakkı olduğu öğrenildi.

Şenol Hoca Stoper İstedi

Beşiktaş aslında yabancı bir stoper daha almayı planlamıyordu ancak yaşanan kötü bir sakatlık Beşiktaş’ı ve Şenol Hoca’yı bu hamleye mecbur kıldı. Beşiktaş büyük bir şansızlık sonucu iki genç stoperini de uzun sakatlıklara kurban verdi. Ülkemizde bu sezonda da 8 + 3 kuralının uygulanacağı göz önüne alındığında bu Beşiktaş’ın elini hayli zora sokan bir gelişme olmuştu.

2023 -2024 futbol sezonuna stoper tandeminin yabancı oyunculardan kurarak girmişti siyah beyazlı takım. Daniel Amartey ve Omar Colley ile kurmuştu stoper tandemini bu sezon Kara Kartal. Ne var ki sakarlık şansızlığı Beşiktaş’ın yakasını bir türlü bırakmadı ve Beşiktaş’ın stoper tandemini oluşturan iki siyahi futbolcudan Daniel Amartey de ciddi bir sakatlık yaşadı ve formasını kaybetti. Daniel Amartey’in yokluğunda savunmada mecburen Necip Uysal’ı kullanmaya başladı. Ancak bu tandemden memnun olmayan Şenol Güneş, Beşiktaş yönetiminden ısrarla stoper bölgesine takviye istedi. Kaldı ki bu tandemden memnun olunsa bile takımda sayısal olarak stoper eksikliği söz konusuydu Beşiktaş takımında. Beşiktaş bu eksikliği Fildişili stoper ile giderdi ki adaylar arasında Şenol Güneş’in de en çok istediği isimdi tecrübeli oyuncu.

Eric Bailly

Eric Bailly ve Sakatlık Geçmişi

29 yaşındaki Fildişili oyuncu Eric Bailly İspanya’da başladığı futbol hayatında asıl çıkışı Villareal forması ile yaptı. Hızı, tekniği ve elbette stoper özellikleri ile kısa sürede büyük takımların dikkatini çeken stoperi kapan ise İngiliz devi Manchester United olmuştu o dönem. 2026 yazında tam 32 milyon avro bonservis bedeli ödeyerek Fildişili stoperi kadrosuna kattı İngiliz ekibi.

İlk sezonunda Manchester United’da forma bulan Fildişili stoper teknik ve fiziki özelliklerine çok güvendiğinden fazla riskli bir oyun oynuyordu ve zaman zaman yaptığı hatalar sonrası kaybettiği toplarla da rakipler ciddi gol pozisyonları, bazen de goller buluyorlardı. Tüm bunlara rağmen kendi takım taraftarlarınca da sevilen fiziki özellikleri üst düzey bir stoperdi Bailly ancak iki sezon sonra sakatlıklar yaşamaya başladı Fildişili stoper.

2019 yılı ise Eric Bailly için tam anlamı ile sakatlık yılı oldu. Önce bir ay sonra da üç aylık sürelerle takımdan uzak kalan oyuncunun dizindeki problem düzelmeyince bir de ameliyat olması gerekti ve 2019 yazında ameliyat olup tam 6 ay sahalardan uzak kaldı tecrübeli stoper. Son olarak ise geçen sezon 2 ay süre ile yine sahalarda uzaktı Eric Bailly.

Erik Bailly elbette iyi bir stoper ama yaşadığı sakatlıkların ardından şu an eski seviyesinde olmadığı açık: