Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu Dünyanın Sayılı Havuzlarından

Posted by

Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu, dünyadaki yüksek irtifaya sahip 8 havuzdan biri. Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu, Avrupa’nın şehir merkezindeki iki adet olimpik kategoriye ait yüzme havuzu arasında yer alıyor. Havuz, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları öncesinde popüler yükse irtifa merkezlerinden biri oldu .

Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu, konumu ile yüzmede yüksek irtifa kampları konusunda dünyanın üssü haline geldi. Erzurum yalnızca kış sporunun değil aynı zamanda yüzmenin de merkezi haline geldi. Avrupa’nın elit sporcuları da Yüksek İrtifa Kampları için Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu’na akın ediyor. Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan Tam Olimpik Yüzme Havuzu, dünyanın pek çok bölgesinden yüksek irtifa kampları için ev sahibi oldu.

Genç ve yetişkin milli takım sporcuları çalışmak üzere yüzme havuzunu tercih ediyor. Elit kulüplerin yıldız isimleri de Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu’nu beğenerek kullanıyor. Dünya ve Avrupa ülkeleri Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları için neredeyse Erzurum’da kamp yapmak için sıraya girdiler. Haftanın her günü 24 saat yüzücülerin akın ettiği Tam Olimpik Yüzme Havuzu dünyanın yüzme merkezi oldu.

Türkiye’nin Dev Kulüpleri Tam Olimpik Yüzme Havuzu’nda

Türkiye’nin dev kulüpleri, Türkiye Genç Milli Takımı sporcuları Avrupa şampiyonası için Erzurum’da hazırlıklarına başladı. Büyükler Milli Takım sporcuları Tokyo 2020 Olimpiyatları’na Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu’nda hazırlanıyor.

Erzurum’daki yüzme havuzunu tercih eden dev kulüpler arasında Fenerbahçe, Enkaspor, Atlantis ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) yer alıyor. Galatasaray Spor Kulübü Yüzme Takımı da 29 Ocak 2020’de dadaşlar diyarında kamp yapmaya başlayacak. Bunlar ile birlikte Mersin TED Koleji de Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu’nu tercih ediyor.

Türkiye’nin Gurur Duyduğu Tesis

Milli Takım antrenörlerinden Erkan Mutlu olimpik havuz ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Erzurum’a ilk geldiğimiz günden beri gerek GSİM İl Müdürümüz Fuat Taşkesenligil, gerek ilçe ve şube müdürlerimiz, gerekse personel bize inanılmaz ilgi gösteriyor ve destek veriyorlar. Oteller çok güzel, yemekler harika. Biz burada kendi evimizdeymiş gibiyiz. Haftada üç kez cağ kebap yiyoruz. Erzurum Tam Olimpik Yüzme Havuzu sadece Dadaşların değil, Türkiye’nin gurur duyduğu bir tesis. Hatta Avrupalılar bile bu havuzu en az bizim kadar sahipleniyorlar. Çünkü bu havuzun eşi benzeri çok az. Dünyada 7-8’tane, Avrupa’da ise sadece iki tane var, bu yüzme havuzundan. Yüzme havuzunun şehir merkezinde olması çok büyük bir avantaj. Avrupalıları en çok cezbeden konuda bu.” ifadelerini kullandı.