Erzurum’da Kış Sezonu Devam Ediyor

Kış turizminin ülkemizdeki markalarından biri olan Erzurum’un medarı iftiharı Palandöken Tesisleri’nde sezon henüz sona ermedi. Birçok farklı spor ve turizm etkinliğiyle kış sezonu boyunca pek çok turisti ve sporcuyu Erzurum’a çeken tesislerde faaliyetler hâlâ devam ediyor. Bununla birlikte kar seviyesinin incelmesine rağmen turizm için hâlâ yeterli olduğunu belirten yetkililer, Nisan ayının ortasına kadar sezonun devam edeceğini dile getiriyorlar.

Faaliyetler Tam Gaz

Coğrafi şartlar kimi zaman avantajlar kimi zaman dezavantajlar yaratır ve avantajın içerisinde dezavantaj, dezavantajın içerisinde de avantajlar yer alır.

Bu bağlamda Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Erzurum’un bu açıdan yaşadığı dezavantaja rağmen son yıllarda Palandöken’in çok daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte çok daha avantajlı bir konuma geçtiğini belirtmek gerekiyor.

Düzenlenen spor ve turizm organizasyonları sayesinde kış turizminde Dünya çapında bir marka haline gelen Palandöken’de gelecek kış sezonunda 2023 Kış Oyunları düzenlenecek. Bununla birlikte bu sezon hem Türkiye’deki hava şartlarının uzun bir süre kış turizmi adına elverişli olması hem de Palandöken’e gösterilen yoğun rağbet nedeniyle henüz tamamlanmadı.

Normal şartlar altında spor organizasyonları adına artık yeterli olamayabilecek bir seviyeye inen kar kalınlığının turizm açısından hâlâ daha yeterli olduğunu dile getiren yetkililer, bu nedenle sezonun bir süre daha devam edeceğini dile getiriyorlar.

Kış turizmi konusunda belki de Türkiye’nin en büyük markası olan Uludağ’ı dahi geride bırakmaya başlayan Palandöken’in bu durumu Erzurum adına da oldukça önemli bir prestiji beraberinde getiriyor.

Spor Organizasyonlarına Devam

Öte yandan Palandöken’de bahsi geçtiği gibi gelecek sezonun planlamalarına da şimdiden başlanmış durumda. Kış sezonu bu yıl beklenenden daha uzun sürdü ancak hava şartlarının Erzurum’da daha farklı olduğu düşünüldüğünde zaten bu planlamalar adına pek de uzun bir süre yok.

Rakım seviyesi ve diğer şartlar da düşünüldüğünde kar yağışı şehir merkezine göre de çok erken başladığı için sezonun planlamalarının da erken yapılması gerekiyor. Öte yandan gelecek sezon bir kez daha uluslararası bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak Palandöken’de bu nedenle hazırlıkların hızlandırılması bekleniyor.

Kış turizmi ve kış sporları konusunda Palandöken ile birlikte oluşturulan bu kültürün şehrin spora olan ilgisini de arttırdığı kesin. Bu sene düzenlenen Üniversite Oyunları’nda en başarılı takımlardan birisinin Erzurum’da yer alan Atatürk Üniversitesi’nin takımlarından çıkması bu nedenle pek de rastlantı değil.

Coğrafyanın getirdiği zorluklara rağmen Dünya çapında bir marka olabilecek niteliğe kavuşturulan Palandöken’in şehrin ekonomisine yaptığı katkı, turizm ve bu gibi spor organizasyonları sayesinde spora ve ülke ekonomisine yaptığı katkı oldukça değerli.

Normal şartlar altında çok daha erken kapanması beklenen sezon Ramazan ayının da başlamasıyla birlikte biraz daha uzadı ve Nisan ayının ortasına kadar devam edecek.