Erzurum’da Kış Sporları Oyunları Heyecanı

Soğuk havaların en güzel değerlendirildiği illerimizden biri olan Erzurum, bu alanda spora da oldukça önem veren bir şehir. Kış sporları denilince dünya çapında bir marka olarak akla gelen şehrin gençleri de bu bağlamda büyüdükleri coğrafyanın farkındalığını yaşıyorlar. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) tarafından bu sene Erzurum’da düzenlenen Türkiye Üniversiteler Turkcell Kış Spor Oyunları’nda Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin gösterdiği başarılı performans da bu durumun en büyük kanıtlarından birisi.

Yerel Başarı

Türkiye’de kışın hâlâ daha atlatılamadığı ve kar yağışının hayatı ciddi bir biçimde etkilemeye devam ettiği bugünlerde klişe haline gelen bir deyimle karın tadını çıkaranlar da yok değil.

Bu keyifli kısmın örnek gruplarından birisi de Erzurum’da düzenlenen Türkiye Üniversiteler Turkcell Kış Spor oyunlarında mücadele eden üniversiteli sporcular.

3-17 Mart 2022 tarihlerinde Palandöken Kayak Merkezinde düzenlenen Kış Spor Oyunlarında Kayak Alp Disiplini, Snowboard, Kar Voleybolu, Buz Tırmanışı ve Kızak gibi pek çok farklı branşta mücadele eden sporcular, kar yağışıyla kartpostal gibi görünen Erzurum’un ve Palandöken’in tadını çıkarmayı biliyorlar.

Bununla birlikte turnuvanın genel sonuçlarına bakıldığı zaman şehrin kendi üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi’nin aldığı başarılı sonuçlar direkt olarak göze çarpıyor. Bahsi geçen branşların tamamında sporcularıyla boy gösteren Erzurum Atatürk Üniversitesi, bu branşların tamamında toplamda 26 madalya kazanmayı başararak oldukça dikkat çekici bir iş çıkardılar.

Türkiye genelindeki 80 üniversitenin katılımıyla düzenlenen turnuvada bu başarılı performansı sergileyen Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin kış sporları konusunda aşmış bir üniversite olarak gösterilmesi haksız değil.

Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen bir başka organizasyon olan Üniversiteler Ligi’nin de gediklisi olan öğrencilere şehirden ve hocalarından da tam destek olduğunun altını çizmek gerekir.

Keyif Sürecek

Bununla birlikte Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu’nun turnuvayı düzenlediği Palandöken Kayak Merkezi’nin bir süre daha hizmette olacağını belirmekte fayda var. Genelde mevsim normalleri gereği şu sıralar artık dinlenmeye geçmesi gereken ünlü kayak merkezi, Türkiye’yi etkisi altına alan ve henüz dağılmayan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle hâlâ tam olarak randımanlı bir şekilde hizmet verebiliyor.

Erzurum’un ve Türkiye’nin en güzel ve ünlü yüzlerinden biri haline gelen Palandöken Kayak Merkezi’nde kış sporlarının yanı sıra sadece tatil yapmak adına da giriş yapılabiliyor. Bu bağlamda kayak merkezinin bir turizm merkezi olduğunun ve kış turizminde dünyada bir marka haline geldiğinin de altının çizilmesi lazım.

Erzurum gibi yüksek ve soğuk bir şehirde bu gibi bir kayak merkezinin olmasının şehrin tüm vatandaşlarına doğrudan veya dolaylı olarak katkı sağladığı kesin. Bu sefer TÜSF tarafından düzenlenen turnuvaya ev sahipliği yapan şehir önümüzdeki kış yine bir başka turnuvaya kesinlikle ev sahipliği yapacaktır.

Bu bağlamda şehrin üniversitesinin de başarılı olması duyulan gururu ikiye katlıyor.