Erzurumspor FK İçin Tehlike Çanları Çalıyor

TFF 1. Lig’de ilk yarı artık bitmek üzere ve 16 haftası geride kalan ligde Erzurumspor FK düşme hattının hemen üzerinde yer alıyor. Bu sene 19 takımdan oluşan ligde 18. hafta sonrası devre arası olunacak. Aslında Katar 2022 Dünya Kupası nedeniyle Avrupa’nın pek çok ligi, Süper Lig de dahil olmak üzere, devre arasına girmiş durumda. TFF . Lig’de ise devre arasında 18. hafta sonunda olacak. Erzurumspor devre arasında düşme hattında ya da onun hemen üzerinde girecek gibi görünüyor.

Sezon Başından Belliydi

2021 22 futbol sezonunda play off oynamış bir Erzurumspor FK vardı, gerçi o dönem takımın ismi B B Erzurumspor olarak geçiyordu. 2022 23 futbol sezonuna ise transfer tahtası kapalı olarak hazırlandı Erzurum ekibi, haliyle de kadroya takviye yapamadılar. Aslında hazırlık dönemi boyunca yönetimin transfer tahtasını açabilmek için yoğun bir çaba sarf ettiği haberlerinin bol bol okuduk. Bugün yarın derken transfer sezonu kapandı ve Erzurumspor FK takımı sezona takviye yapamadan girdi. Erzurumspor’da geçen yıla kıyasla daha güçsüz bir kadro olmasından başka değişen bir diğer unsur da takımın ismiydi. Yönetim kurulu kararıyla B B Erzurumspor olan takım ismi Erzurumspor FK olarak değiştirildi.

Hazırlık maçlarında çok kötü bir izlenim vermişti Erzurumspor FK. Kendisinden daha alt ligde, yani TFF 1. Lig’de yer alan takımlarla yaptığı hazırlık maçlarında bile kolay dağılan, kırılgan, çok gol yiyen bir imaj çizdi Erzurumspor takımı. O dönem taraftarın transfer yapılmaması sebebiyle yönetime yönelik protestoları olsa da teknik heyet sık sık endişeye mahal olmadığını, hazırlık kampında çok yoğun bir antrenman programı uygulandığını ve takımın hazırlık maçlarındaki kötü görüntüsünün bu yoğun antrenmanlardan kaynaklı yorgunluk olduğunu belirtti. Bu da bir süre Erzurumspor taraftarını oyalamaya yetti. Erzurumspor FK teknik heyeti, ligin en dirençli takımlarından birinin Erzurumspor olduğunu ve ligin en zor deplasmanı olacaklarını, küme düşme gibi bir korkuyu kesinlikle yaşamayacaklarını iddia etmişti. Oysaki bugün gelinen nokta vadedilenden çok uzağında bir yerde.

Erzurumspor FK

Erzurumspor FK Düşme Adayı

Oynadığı 15 maç sonunda topladığı 14 puanla ligde 15. sırada yer alıyor Erzurumspor. Bu sene TFF 1. Lig‘den sezon sonunda 16 17 ve 18.inci sırada yer alan takımlar düşecek.17. Sıradaki Altınordu’nun şu an 12 puanı var, onun bir sıra üzerinde yer alan Yeni Malatya takımı da yine 12 puana sahip. Yani Erzurumspor takımı ile düşme hattı arasında sadece 2 puan fark var ve aslında şu an Erzurum takımının düşme hattında olmamasının temel sebebi kendi aldığı puanlar değil de arkasındaki takımların alamadığı puanlar. Ligin ikinci yarısında Erzurumspor FK takımında bir şeyler değişmezse takım sezon sonuna doğru şimdiye kıyasla çok daha kötü günlerle karşı karşıya kalabilir.