Erzurumspor FK Küme Düşer mi?

2021 22 futbol sezonunda TFF 1. Lig’de play off oynayan o dönemki adıyla B B Erzurumspor, bugünkü adı ile ise Erzurumspor FK geçen yılki performansından çok uzak bir görüntü sergilemekte. Ve aslında bu bazıları için zaten beklenen bir durumdu.

Erzurumspor

Hazırlık Döneminde Emareleri Görülmüştü

2022 23 futbol sezonu her takım için ekstra önemli bir sezon çünkü Cumhuriyet’in 100. yılında oynanıyor bu sezon ligler. Erzurum’un Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi ve Cumhuriyet tarihindeki önemi de düşünüldüğünde, Erzurumspor FK, tarihinin en önemli sezonlarından birini yaşıyor bu sene desek yanlış olmaz. Ne var ki alınan sonuçlar ve takımın durumu bu önemli sezona pek de yakışır bir izlenim sunmuyor. Aslında Erzurumspor FK taraftarı, hazırlık döneminde oynanan maçlar sonrasında takım için endişelenmiş ve özellikle sosyal medya aracılığı ile bu eleştiri ve endişelerini dile getirmişlerdi.

2021 22 futbol sezonunda play off yapan takımın 2022 23 futbol sezonunun hazırlık döneminde bir alt lig takımlarına bile diş geçirememesi ciddi bir sıkıntı yaratmıştı. Ne var ki o dönem Erzurumspor teknik heyeti bu sonuçların bir gösterge olamayacağını, takımın yaz boyunca yoğun antrenmanlarda geçtiğini ve bunların yorgunluk sebebiyle maçlarda tam randımanlı bir performans ortaya konamadığını iddia etmişti. Bu iddiaları daha da genişleten teknik heyet, mavi beyazlı takımın 2022 23 futbol sezonunda ligin fizik gücü en yüksek takımının kendileri olacağını ve kolay kolay hiçbir takımın kendilerini mağlup edemeyeceğini, ligin en zor yenilen takımının kendileri olacağını iddia etmişti.

Gelinen nokta ise teknik heyeti haksız, mavi beyazlı taraftarları ise haklı çıkardı. Oynadığı 5 maçta galibiyet yüzü göremeyen Erzurumspor takımı 3 kez berabere kalıp 2 kez de mağlup oldu. Kolay kolay maç kaybetmeyeceklerini iddia eden teknik heyet, son iki maçında takımın mağlubiyetine engel olamadı.

Peki Erzurumspor FK Gerçekten Düşme Adaylarından Biri mi?

2021 22 futbol sezonunda play off yapmış bir takımın sadece bir sezon sonra düşme adayı olup olmadığını tartışmak abes gibi dursa da bundan daha abes olanı sorunun cevabının net olarak evet olması. Yani Erzurumspor FK Cumhuriyet’in 100. yılında oynanan TFF 1. Lig‘de küme düşecek takımlardan birisi olarak görülüyor. Tabii ki bu noktaya bir anda gelinmedi. Takım, bu sezon transfer tahtasının kapalı olması sebebiyle tek bir takviye bile yapamadı. Yöneticiler çok uğraştıklarını ama gerekli parayı bulamadıklarını söyleseler de taraftar bu durumdan o kadar da emin değil. Taraftarlardan bazıları yönetimi sadece takımın adını değiştirmekle, başka da hiçbir şey yapmamakla itham ediyorlar. Bilindiği üzere geçen sezon ligde B B Erzurumspor ismiyle yer alan takım bu sene yönetim kurulu kararı ise ismini Erzurumspor FK olarak değiştirmişti. Ancak isim değişikliği takımı kümede tutmak için pek de başarılı bir yöntem gibi görünmüyor şimdilik.