Erzurumspor FK Nefes Aldı

TFF 1. Lig’de zor günler geçiren Erzurumspor FK, bu hafta Yeni Malatyaspor karşısında aldığı galibiyet ile adeta derin bir nefes aldı. Maç boyunca rakibinden daha fazla net pozisyona giren takımda galibiyeti getiren gol Eren Tozlu’dan geldi.

Nereden Nereye

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda TFF 1. Lig’de play off’a kalmayı başaran takım Süper Lig’in kıyısından dönmüştü. Hatta kendisini play off’ta eleyen İstanbulspor zaten sonrasında Süper Lig’e adım atan 3. takım olmuştu. Bu sene ise geçen seneki Erzurumspor’dan eser yok. Zaten kulübün adı bile değişti. Geçen yıl ligde B B Erzurumspor adıyla yer alan takım bu sene isim değiştirerek Erzurumspor FK adını aldı. Yeni ismiyle ligde boy gösteren takım çok kötü bir performans göstererek ligin alt sıralarında kaldı. Yeni Malatyaspor maçı öncesinde 6 maçta sadece 1 galibiyet alabilen takım 3 maçı da berabere bitirmişti. Fakat bu galibiyetle birlikte üst üste 2. galibiyetini almış oldu Eruzumspor FK. Tabii bu iki galibiyetin de ligin son iki sırasını paylaşan Denizlispor ve Yeni Malatyaspor’a karşı aldığını göz ardı etmemek gerekiyor.

Erzurumspor FK transfer tahtası kapalı olarak sezona başladı. Yöneticilerin çok uğraşmasına rağmen halledemedikleri bu sorun sonucunda Erzurumspor takımı tek bir takviye dahi yapamadan hazırlık dönemini geçirdi. Hazırlık kampı boyunca oynadığı hazırlık maçlarında ortaya koyduğu oyun ve aldığı skorlarla taraftarından tepki çeken ekipte teknik sorumlular; antrenmanların çok yoğun geçtiğini, takıma fazlasıyla fizik kondisyon yüklemesi yapıldığını ve takımın bunun sonucu olarak bu kadar bitkin göründüğünü, liglerin başlayıp ekim ayının gelmesi ile birlikte Erzurumspor FK takımının ligin en dirençli takımı olacağı iddiasını dile getirmişlerdi.

Ligin başında zor gol yiyen ve üst üste beraberlikle alan takım sonrasında bu özelliğini de kaybederek mağlubiyetler almıştı. O dönemde de teknik ekip yine takımın henüz hazır olmadığını, ilerleyen haftalarda toparlanacağını ve kesinlikle düşme korkusu yaşanmayacağını, hatta takımın ligin flaş takımlarından biri olacağını iddia etmişlerdi. Bugün gelinen noktada teknik ekibin haklı çıktığını iddia etmek zor olsa da en azından Erzurumspor FK üst üste iki galibiyet aldı ve puan tablosunda biraz üst sıralara çıkarak rahatladı.

Erzurumspor FK

Erzurumspor FK 12. Sırada

Erzurumspor FK, Yeni Malatyaspor‘u mağlup ederek üst üste 2. galibiyetini aldı ve 12. sıraya kadar çıktı. Diğer yandan Yeni Malatyaspor ise 3 puanda kaldı ve ligde 18. sırada yer aldı. Erzurumspor FK üst üste aldığı iki galibiyet bu sezon aldığı ilk 3 puanlar oldu. Her ne kadar şu an 2 haftada 6 puan alınmış olsa da tekrar belirtmek gerekiyor ki bu puanlar ligin dibindeki takımlara karşı alındı ve Erzurumspor için olumlu şeyler söyleyebilmek biraz daha zaman gerektiren bir durum.