Erzurumspor FK Sahne Alıyor

Geçen hafta başlayan Süper Lig’in ardından bu hafta sonu da TFF 1. Lig başlayacak. Cumhuriyet’in 100. yılında oynanması sebebiyle tıpkı Süper Lig gibi TFF 1. Lig şampiyonluğu da bu sene çok fazla anlam ifade ediyor. Ne yazık ki Erzurumspor FK bu sene TFF 1. Lig’in iddialı takımları arasında sayılmıyor.

Erzurumspor FK Geçen Sene Play Off Oynamıştı

Erzurumspor FK bu sene tüm çabalara rağmen transfer tahtasını açmayı başaramadı ve kadrosuna hiçbir takviye yapamadı. Oysaki geçen sene Süper Lig’in kıyısından dönmüştü Erzurumspor FK. Geçen sene ligde BB Erzurumspor adıyla yer alan takım bu sezon isim değişikliğine gitti ve adını Erzurumspor FK yaptı. Erzurumspor geçen sene play off’a kalma başarısını göstermiş ve play off’ta İstanbulspor’a yenilmişti. Ancak bu sezon Erzurumspor FK geçen yıldan çok uzak bir görüntü çizmekte. Kadrosuna transfer yapamayan takım bazı oyuncularına da kaybetti ve lige kan kaybetmiş olarak başlayacak. Her ne kadar, teknik ekip ve yönetim umut dolu mesajlar verse d taraftar pek de aynı fikirde değil.

Hazırlık maçlarında çok kötü skorlar aldı Erzurumspor FK ve oyun olarak da geçen yıldan çok uzak bir görüntü sergiledi. Geride kalan sezonda ligin en dirençli takımları arasında sayılan Erzurum ekibi, bu senenin hazırlık maçlarında çok kırılgan bir yapıdaydı. Hazırlık maçlarında öne geçtiğinde bile skoru korumakta zorlanan takımın özellikle maçların sonlarına doğru ciddi kondisyon sorunları yaşadığı da görüldü. Erzurumspor’un bu görüntüsü taraftarda ciddi endişelere neden olurken bu sene, geçen seneden farklı olarak, takımın yükselme mücadelesi içerisinde değil de düşmemesi mücadelesi içerisinde olacağı öngörülüyor.

Muzaffer Bilazer Rahat

Takımın teknik direktörü Muzaffer Bilazer ise eleştirilerden etkilenmemiş bir görüntü çiziyor. Muzaffer Hoca takımın sanılandan, beklenenden çok daha iyi durumda olduğunu ve tahmine dilenin ötesinde bir performans sergileyeceklerine inanıyor. Yaz boyunca takıma çok ciddi bir kondisyon yüklemesi yapıldığını sık sık dile getiren Muzaffer Hoca bunun semerelerini ise sezon başladığında toplayacaklarını belirtmişti. TFF 1. Lig’in şifresini fizik güç, direnç, mücadele ve kondisyon olarak özetleyen Muzaffer Hoca’ya göre elbette teknik taktik kısımlar da çok önemli olsa da Türkiye’de TFF 1. Lig takımları arasında öyle devasa kalite farkları yok. Farklı belirleyen son kertede fizik kondisyon oluyor.

Yaz boyunca takımın güç depolayıcı antrenmanları yoğun şekilde yaptığını dile getiren Muzaffer Bilazer takımın hazırlık maçlarındaki durumunun da bu yoğun antrenmanlar kaynaklı olduğunu ve bunun geçici bir durum olduğunu belirtmişti. Ligin başlamasından birkaç hafta sonra takımın zirveye çıkacağını ve sezon sonuna kadar ligin fizik kondisyon olarak en üst düzey takımlarından biri olacağını belirtti.

Bu iddiaların ne kadarının gerçek ne kadarının sadece hayal olduğunu anlamak için artık sayılı günler kaldı önümüzde.