Erzurumspor Gençlerbirliği’ni Devirdi Liderliği Aldı

Spor Toto 1.Lig’in 17.hafta mücadelesinde ligin gizli lideri Büyükşehir Belediye Erzurumspor, sahasında Başkent temsilcisi Gençlerbirliği’ni konuk etti.

Spor Toto 1.Lig’deki hafta içi mesaisi öncesinde 14 maçta topladığı 28 puan ile puan tablosunun 3.sırasında bulunan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, 15 maçta topladığı 30 puanla liderliğini sürdüren Ümraniyespor’un ve 16 maçta topladığı 30 puanla 2.sırada olan Ankaragücü’nün 2 puan gerisindeydi.

Maç eksiği sebebiyle Spor Toto 1.Lig’in gizli lideri yakıştırması yapılan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, 14 Aralık 2021 Salı gününde Gençlerbirliği karşısına liderlik koltuğuna oturmak için çıktı.

Maça kalede Göktuğ Bakırbaş; savunmada Mustafa Akbaş, Ufuk Budak, Mustafa Yumlu, Orhan Ovacıklı, orta sahada Emircan Altıntaş, Shala, Novikovas, Martin Hasek, Estrala ve forvette Olanare 11 ile çıkan Erkan Sözeri’nin öğrencileri sezon başından beri tercih ettikleri 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya yayıldılar.

İşte Büyükşehir Belediye Erzurumspor’a liderliği getiren maçın ayrıntıları…

Erzurumspor İlk 45’te Durdu

Maçtaki ilk tehlikeli atak konuk ekip Gençlerbirliği’nden geldi.

Defanstan atılan uzun topla sağ kanatta buluşan Barış Alıcı, topu hafif sert bir şekilde yerden ceza sahasına yolladı. Ceza sahasında Tshibola’nın sektirdiği topla yay çevresinde buluşan Sandro Lima, kötü bir vuruş yaparak topu dışarıya attı.

Böylece Büyükşehir Belediye Erzurumspor bu atağı gol yemeden geçiştirmiş oldu.

Bu ataktan kısa bir süre sonra hızlı atakta yine rakip kaleyi zorlayan Gençlerbirliği, Barış Alıcı’nın sürüklediği atakta bir kez daha etkili geldi.

Bu bölümde Büyükşehir Belediye Erzurumspor adına sol kanattan verilen açıklar dikkat çekiciydi. Barış’ın ortasında çok müsait pozisyondaki Musa Şahindere, neyse ki topu az farkla dışarıya yolladı.

Ev sahibinin ilk yarıdaki belki de tek tehlikeli atağında Novikovas’ın ortasında arka direkteki Emircan Altıntaş topu dışarıya atarak takımını öne geçirme fırsatını kullanamadı.

Erzurumspor İkinci Yarı Kendine Geldi

İlk yarıdaki etkisiz oyunun ardından ikinci yarıya silkinerek gelen Erkan Sözeri’nin öğrencileri, henüz ilk dakikalarda Novikovas’ın uzaktan çektiği etkili şutta Übeyd Adıyaman’ı zorladı ve biz maça döndük mesajını rakibe verdi.

Novikovas’ın ikinci yarıya bambaşka bir kimlikle çıktığı maçta Büyükşehir Belediye Erzurumspor adına beklenen gol geldi.

Orta sahada topu alıp kafasını kaldıran Novikovas, ceza sahasına kat eden Emircan Altıntaş’ın göğsüne milimetrik bir pas yolladı. Emircan topu çok iyi kontrol etti ve rahat bir vuruşla takımını 1-0 öne geçirdi.

64.dakikada atılan bu golden sonra rahatlayan ev sahibi, Gençlerbirliği savunmasında daha net açıklar bulmaya başladı.

70.dakikada geniş alanda topla buluşan Aaron Olanare, topu sürdü, ceza sahasına girdi, rakibini geçti ve topu kaleye yolladı. Büyükşehir Belediye Erzurumspor bu golden sonra iyice rahatladı.

İkinci yarının son anlarında Göktuğ’un mükemmel kurtarışı skorun değişmesini engelledi ve Erzurumspor, Spor Toto 1.Lig’in liderlik koltuğuna kurulmanın keyfini yaşadı.