Erzurumspor Hayallerine Resmen Veda Etti

Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu Play Off maçlarının ilkinde İstanbulspor ile karşılaşan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, 2 – 4’ün rövanşında 0 – 1 galip gelerek elendi.

Teknik direktör Muzaffer Bilazer’in öğrencilerin hücumdaki beceri ve bitiricilik eksikliği yakarken maçın istatistikleri ilginç ayrıntıları bizlere verdi.

Topu Almak Değil Kullanmak Mesele

erzurumspor

Teknik direktör Muzaffer Bilazer önderliğinde en az 2 farklı galibiyet peşinde olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, maç boyunca topa rakibinden daha fazla sahip oldu.

İstanbulspor’un savunma güvenliğini ön plana almasıyla birlikte topu ayağında dolaştıran Büyükşehir Belediye Erzurumspor, %54 ile topla oynama oranlarında üstünlük yakaladı.

Dadaşlar güçlü rakibi karşısında 90 dakika boyunca 345 pas yaparak bu üstünlüklerini pas sayılarına da yansıttılar. Teknik direktör Muzaffer Bilazer’in öğrencileri rakip defansın kilidini aşmak için 43’ü uzun olmak üzere 345 pas denerlerken bunların genelinde %83’lük bir isabet oranı sağladılar.

Buna karşın belki de maçta istenilen skorların alınamamasından temel nedenlerinden biri olarak bu %83’lük oran, rakip İstanbulspor’un yarı alanına girildiğinde %70’e kadar düştü ve oyun kurulumunda takımımızı zorladı.

Merkezi kapatmayı başaran teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencilerinin bu stratejilerine karşın kanat ortalarını kullanan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, maçı 30 orta yaparak bitirdi. Bu ortaların yalnızca 6’sının isabet bulması ise maalesef teknik direktör Muzaffer Bilazer’in bu stratejisinin de işlemediğini gösterdi.

Dadaşlar böyle bir topla oynama performansı gösterirken rakip İstanbulspor ise maç boyunca 56’sı uzun olmak üzere 312 pas yaptı. Bu paslarında %80’lik bir başarı sağlayarak hemen hemen mavi beyazlı takımımızı yakalayan ev sahibi ekip, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un kendi üstüne geldiği anlarda uzun mesafeli paslarla geçiş oyununu da denedi.

Ne var ki yine tıpkı Dadaşlar gibi onların da rakip yarı sahaya girdiklerinde pas isabet oranlarında ciddi bir düşüşü gözlendi. Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencileri savunma güvenliğini ön plana aldıkları bu maçta rakip yarı alanda %67 ile pas isabeti yakaladılar.

İkili mücadelelerde ve hava toplarında yaklaşık %55 ile Büyükşehir Belediye Erzurumspor takımımıza teslim olan İstanbulspor buna rağmen istediği oyunun dışına fazla çıkmadı.

Erzurumspor İlk Maçı Tekrar Etti

Büyükşehir Belediye Erzurumspor hatırlanacağı gibi Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Play Off maçlarının ilkinde kendi evinde hücumda çok daha tehditkar bir görüntü çizmişti.

O maçta da rakip kaleyi defalarca şutlarıyla tehdit eden Muzaffer Bilazer’in öğrencileri yine benzer bir performans ortaya koydular. Mavi beyazlı Erzurum temsilcimiz İstanbulspor’un formda file bekçisi Alperen Uysal’ın koruduğu kaleyi toplam 16 kez tehdit etti.

Bu 16 tehdidinin 10’unde rakip ceza alanının içinde bulunan teknik direktör Muzaffer Bilazer’in öğrencileri, toplamda ise 7 isabetten sadece 1 penaltı golü çıkararak üretkenlik ve bitiricilik anlamında sınıfta kaldılar.

Rakip ise 9 şutunun 2’sini isabet ettirerek zaten skoru korumak için çıktığı maçta istediğini böyle de almayı başardı.

Sonuç olarak Dadaşlar ne yazık ki Spor Toto Süper Lig hayallerine nokta koydular.