Erzurumspor İstatistiklere Rağmen Kazandı

Spor Toto 1. Lig’in 35’inci haftasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor, kendi sahasında Kocaelispor’u yenerek play off umutlarını iyice canlandırdı.

Teknik direktör Mustafa Bilazer önderliğinde Spor Toto 1. Lig’in son haftalarına girilirken artık Büyükşehir Belediyespor Erzurumspor için hata yapma lüksü kalmadı.

Bunun bilinciyle bütün hafta oyuncularını hazırlayan teknik direktör Mustafa Bilazer’in ekibinin karşısında ise adeta can havliyle ligde kalmaya çalışan Kocaelispor vardı.

Geride kalan 32 haftada 11 galibiyet 7 beraberlik alan Kocaelispor için Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı bire bir kaderi etkileyecek maç halini almıştı.

Tüm bu sebeplerden dolayı karşılaşmanın heyecan ve rekabet dozu bir hayli yüksekti. Buna karşın ne Büyükşehir Belediye Erzurumspor ne de Kocaelispor maçı kaybetmeyi de akıllarına getirmek istemediklerinden karşılaşmanın ilk yarısı 0 – 0 sona erdi.

İkinci yarıda ise beklenen gol dakikalar 59’u gösterdiğinde geldi. Martin Hasek ile golü bulan teknik direktör Mustafa Bilazer’in öğrencileri, zorlu 90 dakikanın sonunu da bu golle galip bitirmeyi başardılar.

Küme düşme hattında çırpınan bir rakip karşısında zorlanarak gelen galibiyet ise taraftarların aklında soru işaretleri yarattı. Bu soru işaretlerine cevaplar ise maçın istatistiklerinde ortaya çıktı.

Erzurumspor Üstünlüğü Sağlayamadı

erzurumspor

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da en dikkat çeken nokta Spor Toto 1. Lig’de kendisinden 13 puan geride küme düşme potasında olan rakibi karşısında bir türlü oyun üstünlüğünü eline alamamasıydı.

Bu nedenle taraftarların da zaman zaman eleştirdiği Dadaşlar, karşılaşmada %47 ile topa rakibinden daha az sahip oldu.

Her ne kadar ikili mücadele kazanma oranında (%57) ve hava topu mücadelelerinde (%67) rakibinden üstün olsa da mavi beyazlı takımımız için diğer istatistik kolonları çok tatmin edici sayılarla dolmadı.

Maçta toplam 339 pas yapan teknik direktör Mustafa Bilazer’in öğrencileri için belki de asıl sorun pas isabetindeydi. Dadaşlar toplamda %77 ile pas isabeti sağlarlarken haddinden fazla top kaybettiler. Bu oranın rakip yarı alanda %64’e kadar düşmesi ise hücumdaki sürekliliği takımımıza kaybettirdi.

Neyse ki Kocaelispor için de istatistikler hemen hemen benzerdi. Haliyle rakibimiz de bizim topa sahip olmaktaki sıkıntılarımızın benzerlerini yaşayınca gol bulmakta başarılı olamadılar.

Kocaelispor Daha Çok Denedi

Karşılaşmanın hücum istatistiklerinde ise skor tabelasındaki görüntünün aksine üstün olan taraf Kocaelispor idi. Kalemize tam 13 şut çeken yeşil siyahlı takım, bu sayıya rağmen yalnızca 2 şutunda ceza sahamızın içindeydi. Yani aslında Kocaelispor daha çok uzaktan “şans” golleri aramakla yetindi.

Öte yandan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ise toplam 9 şutunun 6’sında Kocaelispor ceza alanına girmeyi başararak bu alanda rakibinden daha iyi bir sınav verdi.

9 şutunda 2 kez çerçeveyi bir kez de ağları bulan teknik direktör Mustafa Bilazer önderliğindeki Dadaşlar, en nihayetinde istediğini alan taraf oldu.

Geride kalan 33 haftada 16’ncı galibiyetini alan Erzurum temsilcimiz, bu sayede puanını 57’ye yükseltti ve Spor Toto 1. Lig’in ilk 4 sırasında kendisine yer buldu.