Erzurumspor Neden 1 Puanla Yetindi

Spor Toto 1. Lig’de 2021 – 2022 Sezonu’nun bitmesine çok az bir süre kala Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Ankara Keçiörengücü karşısında 1 puanla yetindi.

Dadaşlar kazanmaları halinde lig tablosunda sıralama atlayabileceklerken maalesef 1 puanla yetinip bu fırsattan yararlanamadılar. 1 puan alınmasının sebebi ise maç sonrasında ortaya çıkan istatistiklerde açıkça görüldü…

Erzurumspor Topu Rakipten Alamadı

erzurumspor

Teknik direktör Muzaffer Bilazer önderliğindeki Büyükşehir Belediye Erzurumspor, maçta topu kontrolüne bir türlü tam manasıyla alamadı.

Spor Toto Süper Lig için play off maçları oynayacak olan mavi beyazlı ekibimizin, küme düşme hattındaki bir rakip karşısında böyle bir performans göstermesi beklenmiyordu. Ankara Keçiörengücü, 90 dakika sonundaki istatistiklerde %57 ile topla daha fazla oynayan takım oldu.

Rakibinin yaptığı 446 pasa, 337 pas yaparak yanıt veren ekibimiz belki de normalden çok daha dikine bir oyun anlayışını benimsedi. Rakibinin topa daha fazla sahip olmasını değerlendirmek ve savunma arkasındaki boşluklara sızmak isteyen Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da oyuncular maç boyunca 62 kez uzun menzilli paslarla bu alanı kullanmayı hedefledi.

Takımımız 337 pas yaptığı maçta en büyük sıkıntılardan birini de bu pasları isabet ettirme noktasında çekti. Öyle ki ekibimiz yaptığı paslarda yalnızca %77 isabet sağlayabildi. Bu da Spor Toto 1. Lig’in ortalamasına bakıldığında vasat demek oluyordu. Bunun daha da ötesinde ise rakip yarı alanda yapılan pasların isabetindeki başarısızlık vardı.

Teknik direktör Muzaffer Bilazer yönetimindeki ekibimiz, gol noktasına yakın bölgede yaptığı pasların yaklaşık yarısını kaybetti ve %55 isabet tutturdu. Hal böyle olunca özellikle ikinci yarıda düşen bu oran maçın da elimizden gitmesinde büyük etki sahibi oldu.

Zira Büyükşehir Belediye Erzurumspor isabet oranında bu durumdayken rakip Ankara Keçiörengücü ise 446 pasını %84 gibi kabul edilebilir bir oranda yaptı. Özellikle ikinci yarıda etkisini arttıran rakibimizin, bizim yarı alanımızdaki isabet oranı ise, neredeyse takımızın genel isabet oranına eşitti (%74).

Topa sahip olma noktasında rakibinden geride kalsa da teknik direktör Muzaffer Bilazer ve öğrencileri, ikili mücadelelerde ve hava toplarında daha başarılı olan takımlardı.

Girdiği ikili mücadelelerden %55 oranında galip çıkan takımımız, hava toplarında ise %69 gibi farklı bir oran yakaladı.

Hücum İstatistikleri Skoru Belirledi

Maçın hücum istatistiklerine baktığımızda ise sonucun ne kadar adil olarak ortaya çıktığını görmek mümkün.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor, özellikle etkin olduğu ilk 45 dakikada çoğunluklu olmak üzere Ankara Keçiörengücü kalesini toplam 9 kez yokladı. Bu 9 şut denemesinin 5’inde rakip ceza alanının içinde olan teknik direktör Muzaffer Bilazer’in öğrencileri, toplamda 5 kez çerçeveyi bulup 2 kez ise skor tablosundan anlaşılacağı üzere ağları tutturdu.

Dadaşlar ile hemen hemen aynı performansı gösteren Ankara Keçiörengücü ise 4’ünü ceza alanı içinden 4’ünü ise ceza alanı dışından çektiği toplam 8 şutta 6 isabet buldu.

İkinci 45 dakikadaki oyunuyla maçtan 1 puan almayı açıkçası hak eden Ankara Keçiörengücü, 6 isabetinin 2’sini ağlarımıza yolladı ve karşılığında 1 puan aldı.