Erzurumspor Savunma İstatistikleri

Spor Toto 1. Lig’de ikinci yarının başlamasına günler kala Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, hazırlıklarını sürdürüyor.

Dadaşlar, bu sezonun başından itibaren teknik direktör Erkan Sözeri önderliğinde harika bir performans gösterdi.

18 haftası geride kalan ve araya giren ligde 36 puan toplayan takım, Spor Toto 1. Lig puan tablosunda üçüncü sırayı kaptı. Üstelik Dadaşlar’ın ilk sıradaki Bereket Sigorta Ümraniyespor ile arasında sadece 3 puan var. İkinci MKE Ankaragücü ile ise sıralama farkını takımların yediği ve attığı goller belirliyor.

Bu sezonun ilk yarısında rakip filelere 32 gol gönderen Erkan Sözeri’nin öğrencileri, ligin en golcü takımlarından biri. Öyle ki ligde Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’dan daha fazla gol atan tek takım lider Bereket Sigorta Ümraniyespor.

Buna karşın Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’un esas sorunu ise defans hattıyla ilgili. Spor Toto 1. Lig’de Dadaşlar’dan daha az gol yiyen tam 5 takım var. Bunlardan ikisi de Erzurum’un üstünde sıralanan MKE Ankaragücü (14) ve Bereket Sigorta Ümraniyespor (15). Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor bu takımlara karşın ligde toplam 21 gol yedi.

Erzurumspor’un Takım Savunması

Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, bu sezon belki de tek sıkıntıyı takım savunmasında yaşadı. Hücum gücü olarak lig ortalamalarının çok üstünde olan takım iş savunmaya geldiğinde kalesini gole kapatmakta zorlandı.

Spor Toto 1. Lig’de bu sezon maç başına 1,17 gol yiyen takım, lig ortalamasında kaldı. Sahaya çıktığı her 77 dakikada bir gol yiyen Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, maçlarını genelde yediğinden daha fazla atarak kazandı.

Öyle ki Erkan Sözeri’nin öğrencilerinin çıktıkları 18 maçın 10’unda karşılıklı gol oldu. Dadaşlar, sadece 5 maçta kalelerini gole kapatabildiler.

Erkan Sözeri’nin ekibinin bir istatistiği daha hayli dikkat çekici. Buna göre Mavi Beyazlı Doğu Anadolu temsilcisi, maçlarda kalesinde gördüğü gollerin çoğunu ikinci yarılarda yedi. 21 golün 14’ü ikinci yarılarda geldi.

Bir başka önemli istatistik ise bu 21 golün yaklaşık %29’unun son 10 dakikada gelmiş olması. Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, maçların 81-90 arasındaki periyodunda kalesini gole kapatmakta zorlandı ve 6 gol yedi.

Takımın bu anlamda en başarılı olduğu periyotlar ise 11-30 arası. Bu dakikalarda hiç gol yenmedi.

Erzurumspor’un Savunmasındaki Oyuncu Performansları

erzurumspor

Mavi Beyazlılar, bu sezon savunmada genellikle istikrarlı bir oyuncu havuzu oluşturdu. Maçların çoğunluğunda savunma bloğunu Orhan Ovacıklı, Mücahit Albayrak, Aykut Demir ve Gökhan Kardeş oluştururken; Mustafa Yumlu, Ufuk Budak ve Mustafa Akbaş da zaman zaman rotasyona girdi.

Tüm bu isimler arasında en çok hata yapan ise Gökhan Kardeş oldu. Gökhan Kardeş maç başına 1,19 gole sebep olabilecek bireysel hata yaptı. Onu takip eden isimler ise Mücahit Albayrak (1,04) ve Ufuk Budak (1,02) oldu.

Takımın en az hata oranıyla oynayan ismi ise az forma giymesinin de etkisiyle Mustafa Akbaş oldu (0,45).

Tüm bu istatistikler gösteriyor ki Erkan Sözeri ve Erzurum’un şampiyonluk yolculuğu bu savunma performansını düzeltmekten geçiyor.