Erzurumspor’da Erkan Sözeri İle Yollar Ayrıldı

Sezona ve sezonun ikinci yarısına Süper Lig’e yükselebilme hayaliyle başlayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da deprem yaşanıyor. Ligin ikinci yarısında oynadığı ilk 2 maçtan beraberlikle ayrılarak 4 puan kaybeden Büyükşehir Belediye Erzurumspor, 23 Ocak 2022 tarihinde oynadığı Bandırmaspor karşılaşmasından da mağlup ayrılarak zirve yarışında bir ağır yara daha alınca fatura Teknik Direktör Erkan Sözeri’ye kesildi ve 55 yaşındaki teknik adamla yolların ayrıldığı duyuruldu.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Değişiklik

Geçen sezon veda ettiği Süper Lig’e geri yükselebilmeyi hedefleyerek başladığı sezonun ikinci yarısında oldukça ciddi problemler yaşayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Teknik Direktör Erkan Sözeri’nin görevine son verildi.

Süper Lig’den düştükten sonra TFF 1.Lig’de önemli deneyimleri olan Erkan Sözeri ile anlaşan ve sezona da 55 yaşındaki teknik adamın yönetiminde başlayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, ilk devreyi lider Ümraniyespor’un 3 puan gerisinde 3’üncü sırada tamamlamıştı. Devre içerisinde diğer rakiplerine göre ekstra puan kayıpları da yaşayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor kendisinden bir alt sırada yer alan Bandırmaspor’a da 4 puan fark atmayı başarmıştı.

Ancak ne olduysa lige verilen kısa arada oldu ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor gece ile gündüz kadar farklı bir performans gösterdiği ikinci yarıda önce Menemenspor’u konuk ettiği maçtan sonra da Bursaspor ile oynadığı maçtan beraberliklerle ayrılarak 2 maçta 4 puan kaybetti.

Bu esnada lider Ümraniyespor’un da İstanbulspor’a yenilerek yara alması ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un liderle arasındaki puan farkını eritme fırsatını yakalamasına rağmen bu fırsatı değerlendirilememesi camiayı da bir hayli kızdırdı.

Yerel medyada köşe yazarlarının yazdıkları yazılarda ve yapılan haberlerde sert eleştirilere maruz kalan Erkan Sözeri için aslında Bandırmaspor maçı geleceğinin belirleneceği maçtı ve nitekim maç sonunda alınan kararla da hocanın Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da bir geleceğinin olmadığına karar verilmiş oldu.

Stratejik Karar

Erkan Sözeri’nin iki maçtan sonra da takımının ve diğer takımların durumlarını bahane etmesi ve buna rağmen Süper Lig’e yükseleceklerini söylemesi camiayı kendisine inandırmaya yetmedi ve yollar ayrılmış oldu.

Bu bağlamda her ne kadar oldukça eleştirilmesi gereken bir yönetim olduğuna inanılsa da Büyükşehir Belediye Erzurumspor yönetiminin en azından 15 günlük arada yeni bir hocayla görüşmeye ve takımı emanet etmeye dair önemli bir zamanı olacak.

Bu süreçte acele etmeden ve takımın yapısını da düşünerek bir karar alması durumunda daha doğru bir iş yapmış olacak olan yönetimin hedeflerini de tekrar gözden geçirmesi gerekiyor.

Mücadelenin ve rekabetin had safhada olduğu liglerden birisi olan TFF 1.Lig’de matematiksel olarak şansı pek tabii devam eden Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un bununla birlikte ilk 2 sıranın 7 puan gerisine düştüğünü hatırlamak ve buradan dönebilecek bir takım yaratılamıyorsa da alternatif yollar aramak Erzurum temsilcisi için daha hayırlı olacaktır.