Euro 2024 Elemeleri

Süper Lig’de şampiyonluk yarışı tüm hızıyla devam ediyordu ki araya milli maç takvimi girdi ve bu sayede sular belki de biraz durulacak. Euro 2024 elemeleri kapsamında Türkiye A Milli Futbol takımımız 25 Mart Pazar akşamı Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Ermenistan ile karşılaşacak. Bu maçın ardından hemen ülkeye dönecek olan takımımız Bursa şehrine geçecek ve 28 Mart Salı akşamı da Hırvatistan ile karşılaşacak.

Euro 2024 elemeleri Süper lig için adeta bir anjiyo etkisi yaptı aslında. Ülkemizde son günlerde Fenerbahçe ve Galatasaray arasında ciddi tartışmalar söz konusuydu ve tartışmanın dozu da gitgide sertleşiyordu. Hakem üzerinden başlayıp büyüyen tartışmaya son olarak Beşiktaş da katılmıştı ve hem üslup her üç takım tarafından da iyice sertleştirilmiş hem de saha içi konuşulmaz olmuş, lige dair ithamlar başlamıştı. O sebeple milli maç arası bu anlamda çok yararlı oldu Süper lig için ki normalde şampiyonluk mücadelesi veren takımlar milli maça aralarını pek de sevmezler.

Euro 2024

Euro 2024 Elemeleri D Grubu

Euro 2024 D Grubu 5 takımdan oluşuyor ve Türkiye de bu grupta yer alıyor. Grupta olan takımlar Türkiye, Galler, Hırvatistan, Letonya, Ermenistan. Grubun favorisi olarak Hırvatistan gösteriliyor, ülkemiz de grubun en güçlü takımlarından biri. Letonya’nın grup sonuncusu olmasına kesin gözüyle bakılırken Hırvatistan’ın grup lideri olması bekleniyor. Grupta ikinci olacak takım olarak da Ermenistan, Galler ve Türkiye gösteriliyor.

Türkiye’nin gruptaki şansı elbette bir hayli fazla. Kadro kalitemiz favori olarak gösterilen Hırvatistan ile boy ölçüşebilecek düzeyde. Bu anlamda grupların açılış haftasında oynayacağımız iki maç da çok kritik. Deplasmanda Ermenistan maçı ile başlayacağız ve sonrasında da evimizde grubun favorisi Hırvatistan’ı konuk edeceğiz. Bu iki maçtan 3’er puan ile ayrılmak bizim adımıza muazzam bir başlangıç olacağı gibi eğer grup liderliğini istiyorsak da zaten Hırvatistan’ı Türkiye’de mutlaka yenmek zorundayız.

Bizim Ermenistan ile karşılaşacağımız grup maçlarının açılış gününde Hırvatistan da Galler ile karşılaşacak. O maçın da mutlak favorisi elbette ki Hırvatistan. İki takımın da Euro 2024 Elemeleri ilk maçlarında kazanmaları bekleniyor.

Stefan Kuntz’un Kadrosu Merak Ediliyor

Ülkemizde çok tartışılan bir isim Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz. Bir ara istifası istenen Kuntz’a Türkiye Futbol Federasyonu destek olmuş ve Alman teknik adamın arkasında durulmuştu. Kadro seçimi kadar ilk 11 tercihleri de her zaman tartışmalı olan Kuntz’un Ermenistan deplasmanına nasıl bir kadro ile çıkacağı merak konusu. Ermenistan maçı bizler için ekstra öneme sahip bir maç çünkü Ermenistan, uzun yıllardır siyasi sorunla yaşadığımız bir ülke ve haliyle iki takımın sahadaki mücadelesi bir futbol maçından fazlasını ifade etmeye gebe. Maçın da benzer sebeplerle gergin geçmesi bekleniyor ki bu da hem teknik ekip hem de oyuncularımızın işlerini biraz daha zorlaştıracak bir durum.