Eyüpspor, Sakaryaspor, Rizespor’dan Biri Gelecek

Spor Toto TFF 1. Lig’de ilk ikinin direkt Süper Lig’e çıkacağı sezonda Samsunspor’un şampiyonluğu kesin gibi artık; ikincilik koltuğu içinse adaylar Eyüpspor, Sakaryaspor ve Çaykur Rizespor.

Eyüpspor

Eyüpspor

2021 22 futbol sezonunda da Süper lig’i çok isteyen Eyüpspor takımı son haftaları kötü oynamış ve Süper Lig’i kaçırmıştı. 2022 23 futbol sezonunun başında iddialı transferler ile birlikte daha da güçlenen Eyüpspor, sezona mutlak Süper lig hedefi ile başladı ve tıpkı kendisi gibi çok iddialı bir kadro kuran Samsunspor takımı ile beraber ligin en büyük şampiyonluk favorisi olarak gösterildi. Buna da uygun başladı Eyüpspor takımı sezona. Diğer favoriler ise tam aksine kötü girdiler sezona ve bunu fırsata çeviren Eyüpspor takımı ilk yarının sonlarına doğru liderliği alıp puan farkını açmaya başladı. Ligin ilk devresini ciddi bir puan farkı ile lider bitirdi İstanbul ekibi.

Devre arasında herkes Eyüpspor’un Süper Lig’e yükseleceğinden emindi. Eyüpspor 2 senedir hayalini kurduğu Süper Lig’e devre arasın geldiğinde adeta tutunmuştu bir eliyle ama ne olduysa devre arasından sonra oldu. Eyüpspor takımı ikinci devre üst üste puan kayıpları yapmaya başladı. İlk başlarda geçici olduğu düşünülen süreç ikinci devre boyunca Eyüpspor takımının ritüeli haline geldi ve sonunda Eyüpspor takımı liderliği yitirdi.

Lider olan Samsunspor galibiyet serisi ile puan farkını açarken Eyüpspor ise puan kaybetmeye devam etti ve liderliğin ardından lig ikinciliğini de yitirdi. Sonrasında hoca değişikliğine giden takım Sakaryaspor mağlubiyetinin ardından İbrahim Üzülmez ile yollarını ayırdı. Hala lig ikinciliği için iddialı olsa da Eyüpspor takımı performansı ciddi bir soru işareti yaratıyor.

Sakaryaspor ve Çaykur Rizespor

Ligin yeni ekiplerinden Sakryaspor. TFF 1. Lig gibi oldukça zorlu bir lige yeni yükselmiş bir takımın ilk iki mücadelesi yapması aslında pek olası bir durum değil. Gerçi geçen sene Eyüpspor takımı da benzer bir performans ortaya koymuştu ama çok ciddi bir yatırım ile gelmişti Eyüpspor. Sakaryaspor için böyle bir şey söz konusu değildi ancak Sakaryaspor da çok büyük bir camia ve çok ciddi bir taraftar desteğine sahip. Ayrıca geçmişte de Süper lig tecrübesi olan bir takım Sakaryaspor. Lig ikinciliği için en büyük adaylardan olsa da Sakaryaspor takımı şu an Çaykur Rizespor ve Eyüpspor’un bir adım gerisinde görülüyor.

Çaykur Rizespor da 2021 22 sezonunda Süper Lig’den düştükten sonra bu sene Süper Lig’e geri dönme planı ile başladı sezona ve pek çok transfer yapıp çok iddialı bir kadro kurdu. Transferler geç tamamlandığı için geç form tutan takım ikinci devre ile birlikle ligde ikincilik için en iddialı takım durumuna geldi. Onların temel sorunu ise kritik maçlarda yaptıkları hatalar. O maçlar kazanılsa şu an Samsunspor ile liderlik mücadelesi veriyor olacaktı belki de Çaykur Rizespor.