Filenin Sultanları Çeyrek Finalde

Türk sporunun gururu olan Filenin Sultanları lakaplı kadın voleybol takımımız, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda çeyrek finale kaldı.

2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası C grubunda yer alan Filenin Sultanları, grup maçlarını 5’te 5 yaparak tamamlamışlar ve gruptan lider çıkmışlardı. Çek Cumhuriyeti, Almanya, Azerbaycan, Yunanistan ve İsveç ile aynı grupta yer alan takımımız, grup maçlarında bu rakiplerin hepsini yenmeyi başardı ve üst tura yükseldi. Son 16 turunda Belçika ile eşleşen milli takım 27 Ağustos Çarşamba akşamı oynanan maçta Belçika’yı da 3 – 1 ile geçerek yarı finalist oldu. Yarı finalde Polonya ile eşleşen ay yıldızlı takımımız 30 Ağustos Cumartesi günü, Zafer Bayramı’nda ülkemize yarı final hediye etmek için çıkacak parkeye.

Ebrar ve Vargas Birlikte Güzeller

Filenin sultanlarının elde ettiği bu başarılı performansta en önemli faktörler elbette ki pasör çaprazımız Melissa Vargas ve smaçörümüz Ebrar Karakurt. Tabii bu ikiliyi aynı anda oynatmayı başaran Santarelli’yi de unutmamak gerekiyor. Santarelli takımın başına geldiğinde Melissa Vargas da Türk tapılarak milli takıma alınmıştı. Küba asıllı oyuncu, Küba’da yaşadığı zorlukların ardından ciddi sakatlıklar da yaşamış kendi imkanları ile çalışarak bu sakatlıkları geride bırakmış ve Fenerbahçe tarafından da transfer edilerek Türkiye’ye getirilmişti.

Halihazırda dünyanın en iyi pasör çaprazlarından biri olarak kabul edilen Melissa Vargas’ın bu noktaya gelmesi elbette ki hiç kolay olmadı. Melissa Vargas’ın Filenin Sultanları’na katılması elbette ki takımımıza çok güç kattı ancak ufak da bir sorun vardı. Melissa Vargas, takımın en skorer ismi olan Ebrar Karakurt ile aynı mevkiinin oyuncularıydı. Bu soru Santarelli’ye sorulduğunda Santarelli, ”İyi oyuncularla her şey mümkün.” demişti. Ve gerçekten de her şeyin mümkün olduğunu gösterdi İtalyan koç.

Vargas ve Ebrar Karakurt’u birlikte kullanmayı başaran İtalyan hoca, Vargas’ı pasör çaprazı olarak kullanırken Ebrar’ı da smaçör pozisyonuna çekti. Böylece milli takımımız her iki kanattan da etkili smaçlar vurabilen bir takma dönüştü ki tabii ki bunda Ebrar Karakurt’un büyük özverisinin payını da unutmamak gerekiyor. Ebrar Karakurt ve Melissa Vargas birlikte çok daha güzeller ve iki oyuncunun arası da gerçekten çok ama çok iyi görünüyor maçlarda.

filenin sultanları

Filenin Sultanları Kupayı İstiyor

Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda çeyrek finale yükselen takımımızın rakibi Polonya oldu. Belçika’yı 25 – 22, 16 – 25, 25 – 15 ve 32 – 30’luk setler sonrasında 3 – 1 ile geçen Filenin Sultanları, Polonya önünde de mutlak favori durumunda. Polonya’yı elememiz halinde ise yarı finaldeki rakibimiz çok ama çok büyük ihtimalle İtalya olacak. Dünyanın en iyi voleybol takımlarından biri olan İtalya aynı zamanda koçumuz Santarelli’nin de vatanı olduğu için bu eşleşme hayli ilgi çekici olacak yarı finalde. Diğer kanattan finale gelecek olan takım ise çok yüksek ihtimalle Slovenya olacak.