Futbol Konuşmak Doğru mu?

Bilindiği gibi Türkiye 6 Şubat Pazartesi günü üst üste iki büyük deprem yaşadı. Depreme kadar ülkede en çok konuşulan konulardan biri olan futbol haklı olarak bir anda gündemden çıktı. Herkesin tek derdi deprem bölgesine gerekli yardımların yapılması oldu.

6 Şubat tarihinden beri ülkenin her yerinden deprem bölgesine yardımlar yağarken ligler de önce 1 hafta sonra da mart ayının başına kadar tatil edildi. Bu noktada kimileri ligin mevcut haliyle tescil edilmesini isterken kimileri de sezonun direkt olarak iptal edilmesi gerektiğini savundu ancak Türkiye Futbol Federasyonu liglere devam edilmesi konusunda çok net bir tavır aldı ve ligler 2023 Mart ayının ilk haftası ile birlikte yeniden başlayacak.

Futbol da Normale Dönüşün Bir Parçası

Liglerin mart ayında başlayacak olması sebebiyle bazı tartışmalar gündeme geldi. Bir kısım ülkede böylesine büyük bir felaket yaşanmışken ve deprem bölgesinden her gün yeni bir acı hikaye basına yansırken insanların futbol ile ilgilenmesinin yanlış olduğu görüşünü savunmakta. Buna karşılık büyük çoğunluk ise futbol, şampiyonluk, transferler bir yana; hayatın normale dönmesi gerektiği, en çok da depremzedeler için bunun böyle olması gerektiğini savunuyor. Haliyle liglerin başlaması da normale dönüşün bir parçası olarak görülüyor.

Tabii futbola yani liglerin başlamasına karşı olanları endişelerini de anlamak gerekiyor. Sonuçta deprem bölgesinin hala çok fazla yardıma ihtiyacı var ve futbol ile gündemin değişmesinden korkulması, deprem bölgesinin unutulması konusunda korku duyulmasını anlamak gerekiyor. Diğer yandan şu da bir gerçek ki unutmamak insanlığın bir gereği olsa da öncelikle devletin bir görevi. Yine de futbolseverlerin sorumluluğu devlete atarak bu yükten kaçmak gibi bir düşünceleri kesinlikle yok.

futbol

Depremzede Çocuklar ve Futbolcular

Ülkemizde futbol gerçekten de geniş kitlelerce çok sevilen çok takip edilen bir spor. Bunun bir sonucu olarak da futbol takımlarının milyonlarca taraftarı var ve bu takımlar aynı zamanda birer sivil toplum örgütü niteliğine de sahipler. Örneğin depremin hemen ardından Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor pek çok kurumdan daha çabuk organize oldular yardım konusunda. Bu dört kulüp toplamda 300’den fazla yardım tırını deprem bölgesine ulaştırdı şimdiye kadar. Futbol ve futbol takımlarına eleştiriler yapanların bu detayı da unutmaması gerekiyor.

Ülkemizin yaşadığı büyük acının ardından depremzede pek çok çocuk da var artık. Yakınlarını hatta ailesini kaybeden pek çok çocuk var ne yazık ki. Ve bu çocuklardan pek çoğunun en sevdiği figür bir futbolcu. Depremden kurtulan çocukları mutlu edebilmek, onların yüzünü güldürebilmek için herkes büyük çaba sarf ediyor. Bu çocuklardan bazılarının en büyük istekleri sevdikleri futbolcularla telefonda konuşmak ve mümkünse onlarla tanışmak oldu. Muslera, Kerem Aktürkoğlu, Arda Güler gibi futbolun önemli figürleri depremzede çocuklarla konuştu, onları tesislere, maçlara davet etti. Futbolun bu yönünü de göz ardı etmemek gerekiyor. Bazıları kabul etmek istemese de futbol normalde dönüşte oldukça önemli bir rol oynayabilecek bir fenomen.