Galatasaray Taraftarına Marcao Şoku

Galatasaray taraftarı bir yandan şampiyonluğu kutlarken bir yandan da Marcao transferinden gelecek olan 1 milyon avroluk bonusun mutluluğunu yaşıyordu. Ancak gelen son haberler 1 milyon avroluk bonus hak kazanılamadığı yönünde zira Sevilla takımı kupayı almış olsa da Marcao sadece 3 maç forma giydi bu kupada ve iddialara göre bonus maddesinin aktif olması için Brezilyalı stoperin maçların %50’sinde forma giymesi gerekiyordu.

Galatasaray

Sezon Başında Ayrılmıştı

Galatasaray’ın Portekiz’de küme düşme mücadelesi verirken 4 milyon avro bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna kattığı Marcao için o dönem verilen bonservisle alakalı olarak bazı eleştiriler vardı. Portekiz’de küme düşecek bir takımın stoperine bu bonservis neden verildi diye soruyordu pek çok yorumcu. Ne var ki Brezilyalı sol ayak sahaya çıktığı ilk andan itibaren ortaya koyduğu performansla kısa sürede eleştirilerin önünü kesmeyi başardı.

Atletizmi, gücü, sertliği ile dikkat çeken Marcao’nun şüphesiz en dikkat çekici özelliği müthiş pas becerisiydi. Bir stopere göre ayağı çok ama çok temiz bir oyuncu olan Marcao’nun bu özelliği sayesinde ileride Avrupa’nın önemli takımlarının dikkatini çekeceği düşünülüyordu zaten. Beklenildiği gibi de oldu. Galatasaray’ın Uefa Avrupa Ligi grup aşamasında başarılı performansı sonrasında Marcao’yu pek çok Avrupa kulübü takibe aldı. Bu sezonun başında yeni yönetim ve yeni hoca ile sezona giren Galatasaray takımı Marcao için gelen teklifleri değerlendirdi ve İspanyol kulübü Sevilla’nın 14 milyon avroluk teklifini kabul etti.

Marcao’nun transferine dair yapılan KAP açıklamasında oyuncunun bonuslarla birlikte 15 milyon avroya satıldığı bilgisi vardı ama açıklamada bonus detayına yer verilmemişti. Sonrasında bu detayın Sevilla’nın Avrupa kupası kazanması olduğu ortaya çıktı ve Sevilla bu sene finalde Roma takımını yenip 7. kez UEFA Avrupa Ligi’ni kazanma başarısı gösterince bu bonus maddesi tekrar gündeme geldi. İlk çıkan haberler Galatasaray’ın 1 milyon avro bonus ücretine hak kazandığıydı ama sonraki gün çıkan habere göre Galatasaray bu bedeli tahsil edemeyecek çünkü Marcao, Avrupa Ligi maçlarının sadece 3 tanesinde forma giydi ama iddialara göre Marcao maçların %50’sinde forma giymeliydi bonus maddesinin devreye girmesi için.

Marcao Sakatlıklar Sebebi İle Oynayamadı

Sezon başında Sevilla kulübünde ilk 11 için düşünülüyordu Brezilyalı stoper. Ancak 2022 – 2023 sezonu Marcao için talihsiz sakatlıklarla geçti. Bu sezon Sevilla formasını Uefa Şampiyonlar Ligi‘nde 3 maçta, Uefa Avrupa Ligi’nde 3 maçta, ligde ise 5 maçta giyebildi Brezilyalı oyuncu. Toplam 11 maçta 719 dakika sahada kaldı Marcao.

Sezon boyunca ü. Ciddi sakatlık yaşadı Brezilyalı stoper. Önce uyluk sakatlığı yaşayan Marcao iyileştikten sonra bu kez de üst adale yırtığı sebebi ile uzun süre formasından uzak kaldı. Tam döndü denilirken de kas yaralanması sebebi ile yine tedavi gördü oyuncu ve sezon bitiminde ancak sahalara dönebildi. Uefa Avrupa Ligi finalinde 1 dakika forma giydi Marcao.