Galatasaray VAR’a Öfkeli

Süper Lig 10 hafta maçında deplasmanda Kayserispor’a 2 1 mağlup olan Galatasaray camiasında hakemlere ve özellikle de VAR sistemine yönelik öfke dinmiyor. Maç sonunda Okan Buruk’un açıklamaları ile başlayan tartışmalar kolay kolay bitmeyecek gibi görünüyor.

Galatasaray

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un Sözleri

Kayserispor karşısında 2 1 kaybedilen maçın sonunda basın mensuplarının karşısına geçen Okan Buruk’un oldukça sinirli olduğu görülmüştü. Maçta kötü oynadıkları, bitiricilik konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirten teknik adam 6. deplasman maçında ilk yenilgilerini aldıklarının altını çizerken bu kaybı telafi edebileceklerini belirtmişti. Maç değerlendirmesinden daha çok hakemler hakkında eleştirilerini dile getiren Okan Buruk özellikle VAR sistemi hakkında sert açıklamalar yaptı.

”VAR yine maalesef, Türkiye’de sistem yine çalışmadığını ortaya koydu. VAR hakemleri yeterli olduğunu düşünmüyorum. Biz hakemlerle uğraşmaktan yorulduk, art niyetli atamalar oluyor. Oyuncular ve taraftarların moralini bozmak için yapılıyor. Artık art niyet arıyoruz. Uzatma dakikalarının yanlış verilmesi, oyunu durduran kaleciye kart verilmemesi, VAR sisteminin art niyetli ve sorunlu şekilde kullanıldığını düşünüyorum. VAR hakemlerinin sabitlenmesi, daha tehlikeli olmaya başladı. Çok iyi olmadığımızı söyledim, yeterli olmadığımızı söyledim ama hakemlerle ve VAR ile uğraşmaktan yorulduk. İnşallah hakemlerle ilgili bir adım atılır, hakemlerle ilgili mutsuzluğumuz devam ediyor.’ diye konuşan Okan Buruk’un bu sözlerine taraftardan da tam destek geldi. Maçta bir penaltılarının verilmediğini düşünen sarı kırmızılı taraftarlar ayrıca iptal edilen gollerinin de iptal edilmemesi gerektiği görüşünü savundu. Yönetime de sitemlerini dile getiren Galatasaray taraftarı yönetimin sesini daha gür çıkarmasını istemişti.

Mehmet Demirkol’dan Okan Buruk’a Tepki

Spor yazarı ve yorumcusu Mehmet Demirkol ise Okan Buruk’un sözlerini çok ironik bir şekilde eleştirdi. Öncelikle Galatasaray’ın penaltı pozisyonundan haklı olduğunu belirten Mehmet Demirkol iptal edilen gol tartışması ile ilgili olarak ise iptal kararını doğru bulduğunu, kuralın böyle dediğini söyledi. Asıl önemli açıklamasını ise bu sözlerden sonra yaptı Mehmet Demirkol ve Okan Buruk’un ”Senelerdir Galatasaray’a haksızlık yapılıyor.” sözlerine karşılık Okan Buruk‘un Başakşehir’deki şampiyonluğunu hatırlatarak ”Okan hocam sen o sezon Galatasaray ile de yarışıyordun.” dedi. Sözlerin bazen nereye gittiğine iyi bakmak gerektiğini belirten Mehmet Demirkol’un bu açıklamaları sosyal medyada da büyük destek gördü. Öte yandan 2019 2020 futbol sezonunu Okan Buruk önderliğinde şampiyon tamamlayan Başakşehir takımı o sezon aslında teknik olarak Galatasaray ile yarışmamıştı. O sezonu sarı kırmızılı ekip 56 puanla 6. sırada bitirirken Şampiyon Başakşehir ile yarışan takım, ligi şampiyon Başakşehir’in 4 puan gerisinde 2. bitiren Trabzonspor ve 7 puan gerisinde 3. bitiren Beşiktaş takımlarıydı. Kaldı ki Galatasaray camiası o sezonda da hakem hatalarından oldukça şikayetçiydi.

Kayserispor maçının ardından Galatasaray kulübü de bir açıklama yaptı ve 20 Ekim Perşembe günü hakem hataları ve VAR sistemi hakkında bir basın toplantısı yapılacağını duyurdu.