Galatasaray ve Adana Demirspor Hükmen Galip

Hatayspor ve Gaziantep FK’nin ligden çekilmesi sebebiyle bu hafta onların rakibi olan iki takım Galatasaray ve Adana Demirspor haftayı hükmen galibiyetle kapattı.

Deprem Süper Lig’i de Vurdu

Türkiye 6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Gaziantep olan 7.7. büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Güneşin doğması ile birlikte depremin acı tablosu ortaya çıkmaya başlamıştı. Ülkenin ve hatta dünyanın her yerinden deprem bölgesine yardım için çalışmalara başlanmıştı ki öğle saatlerinde çok üzücü bir gelişme yaşandı. Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğünde yeni bir deprem daha meydana geldi ve bu depremle birlikte ilk depremde hasar alan ama yıkılmamayı başaran binalar da ne yazık ki yıkıldı. Birbirine böylesine yakın yerde ve böylesine büyük iki depremin üst üste olması ile birlikte bu felaket asrın felaketi olarak tanımlanmaya başlandı. Kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 50 bini aştığı iddia edilmekte ve bu sayının ne yazık ki daha da artabileceği söylenmekte.

Galatasaray

Bu iki yıkıcı depremden tam 10 il direkt olarak etkilendi ki bu da milyonlarca insan demek oluyor bir bakıma. Tabii böylesine büyük bir depremden bölgede yer alan futbol takımlarının da etkilenmesi kaçınılmazdı. Hatayspor sportif direktörü Tanet Savut ile Hatayspor oyuncusu Cristian Atsu depremde hayatlarını kaybettiler ne yazık ki. Türkiye’de yaşanan acı depremin ardından Süper Lig kulüpleri Hatayspor ve Gaziantep FK, 2022 23 futbol sezonunda ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulundular. İki kulübün başvurusu Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul edildi ve böylelikle 2022 23 futbol sezonu 19 takımla başlayan Süper Lig bu iki depremzede kulübümüzün ligden çekilmesinin ardından 17 kulüple devam ediyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karar doğrultusunda bu iki takımın sezon sonuna kadar olan maçlarında rakip takımlar 3 0 hükmen galip sayılacaklar. Diğer yandan bu iki kulüp bu sene sonunda küme düşürülmeyecek ve gelecek sene Süper Lig’de yer almaya devam edecekler. Bu durumda sezon sonunda Süper Lig’den normalde dört takım düşmesi gerekirken iki takım düşecek ve alt ligden gelecek üç takımla birlikte seneye ligimiz 20 takımla oynanacak.

Galatasaray Puan Farkını Korudu

Bu hafta Süper Lig‘de Fenerbahçe sahasında Kayserispor’u deplasmanda yenip lider Galatasaray ile puan farkını üçe düşürmüştü. Ancak fikstürde bu haftaki maçı Gaziantep deplasmanında olan Galatasaray, Türkiye Futbol Federasyonu’nca alınan karar gereği maçı 3 0 hükmen kazanmış oldu ve haftayı maç oynamadan 3 puan ili kapattı. Bu durumda da ikinci Fenerbahçe ile puan farkını yine 6’ya çıkarmış oldu Galatasaray takımı.Ligde 4. sırada yer alan Adana Demirspor da sahasında oynaması gereken Hatayspor maçında 3 0 hükmen galip sayıldı ve puanını 42’ye çıkartarak 4. sıradaki yerini korudu.