Hatayspor ve Gaziantep FK Ne Durumda?

2023 – 2024 futbol sezonu devam ederken yaşanan büyük deprem felaketi sebebi ile Hatayspor ve Gaziantep FK ligden çekilmek zorunda kalmıştı. Ligin kalan maçlarında sahaya çıkmayan ve 3 – 0 hükmen mağlup sayılan bu iki takım bu sezon yine Süper Lig’de mücadelelerine devam edecekler. Çok zor günler geçiren iki takım sezon öncesinde hazırlıklarını Riva’da tamamladı. Hazırlık maçlarında da fena bir görüntü sergilemede depremzede iki takım.

Hatayspor ve Gaziantep

Hatayspor ve Gaziantep FK’dan Başka Çekilenler De Vardı

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan üzücü depremlerin ardından Türkiye ne yazık ki maddi ve manevi çok büyük kayıplar verdi. Depremle diyoruz çünkü Türkiye o gün bir değil iki büyük deprem yaşadı birbirine yakın bölgelerde. Depremlerin ardından ülkede hayat adeta durdu ve tüm kültürel, sportif ya da sanatsal etkinlikler iptal edildi. Türkiye Futbol Federasyonu da ligleri önce bir hafta sonra da ikinci bir karar ile bir ay süre ile tatil etti. Deprem sebebi ile ligden çekilen takımlar Hatayspor ve Gaziantep FK ile sınırlı olmadı. Bu süreçte depremden etkilenen, deprem bölgesinde yer alan takımlar Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe vererek ligden çekilme talebinde bulundu ve Türkiye Futbol Federasyonu da bu taleplerin büyük çoğunluğunu kabul etti.

Süper Lig‘de Hatayspor ve Gaziantep FK, TFF 1. Lig’de ise Yeni Malatya ve Adanaspor ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurmuştu. Bu başvurular kabul edildi ve bu 4 takım, önümüzdeki sezon da mevcut liglerinde yer almak kaydı ile sezon sonuna kadar 3 – 0 hükmen mağlup sayıldı. Yani bu takımlar için küme düşme kaldırıldı. O sebeple bu dört takım da kendi liglerinde geçen sezon düşme dereceleri elde etmiş olsalar da bu sezon yine mevcut liglerinde devam edecekler mücadelelerine. Tabii bu takımlar özelinde küme düşme kaldırıldığı için bu sene her iki ligde de takım sayısı 20’ye yükseldi bu sezon.

Hazırlık Maçları

Hatayspor takımı geçen sezonun Şubat ayından itibaren maça çıkmamıştı o sebeple yoğun bir hazırlık maçı programı vardı Hatayspor takımının. İlk olarak Hull City AFC ile karşılaşan takım bu maçta 1 – 1 berabere kaldı. Unutmamak gerekiyor ki Hatayspor’un berabere kaldığı Hull City AFC, bu maçtan birkaç gün önce Galatasaray’ı 4- 3 mağlup etmişti. Sonrasında Bodrumspor’a 2 – 1 yenilen Hatayspor, kendisi gibi Süper Lig takımı olan Karagümrük’ü ise aynı skorla yendi. Napoli’ye 4 – 0 mağlup olan Hatay takımı, Salernitana takımını ise 6 – 1 yenmeyi başardı.

Gaziantep FK ise ilginç bir şekilde oynadığı 5 tane hazırlık maçının ilk dört tanesinde berabere kaldı rakipleri ile. Orenburg ile 2 – 2, FK Gostivar ile 1 – 1, İstanbulspor ile yine 1 – 1, Bursaspor ile de 0 – 0 berabere kalan Gaziantep FK son hazırlık maçında ise Kasımpaşa’ya 4 – 2 yenildi.

Hatayspor ve Gaziantep FK’ye yeni sezonda hazır görmek depremin yaralarının bir nebze daha sarılması anlamına gelecek bölge halkı için.