İtalyan Teknik Adamlar Ayrıldı

Süper Lig’de 2022 2023 futbol sezonunun sona ermesinin ardından İtalyan teknik adamlar birer birer takımlarından ayrıldılar. Ülkemizde 2022 – 2023 futbol sezonunda İtalyan teknik adamlar ve oynattıkları başarılı hücum futbolları oldukça dikkat çekmiş hatta bu teknik adamların isimleri üç büyüklerle de anılmıştı.

İtalyan Futbolunun Efsaneleri

Geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunda üç İtalyan hoca görev yaptı ülkemizde. Francesco Farioli’yi Alanyaspor’un, V. Montella’yı Adana Demirspor’un başında geçen sezondan beri izliyorduk zaten. Galatasaray’ın şampiyonluğu ile tamamladığımız 2022- 2023 futbol sezonunun başından itibaren ise İtalyan futbolunun efsane ismi Başbakan lakaplı Andrea Pirlo da bu iki İtalyan hocanın arasına katılarak ülkemizde geldi ve Karagümrük takımının başına geçti. Bu tercih, Karagümrük takımının ilk İtalyan tercihi değildi aslında. 2020 yılının yaz aylarında yardımcı hoca olarak ülkemize gelen ve o dönem Alanyaspor’un başında olan Çağdaş Atan’ın ekibine katılan Francesco Farioli sonrasında ise Karagümrük takımının teknik direktörü olarak kariyerindeki ilk hocalık deneyimini yaşamıştı.

Karagümrük takımı ile 27 maça çıkan Francesco Farioli, 1.52 puan ortalaması yakalamış ve oynattığı pas futbolu ile de dikkatli üzerine çekmişti. Sonrasında ise yardımcı hocalık yaptığı Alanyaspor’un başına geçti Francesco Farioli ve 47 maç sonunda 1.55 puan ortalaması yakaladı. Alanyaspor sezonu İtalyan hocası ile 41 puanla 15. sırada tamamladı ve kötü bir performans ortaya koydu. Sezon sonu itibarı ile Alanyaspor ile yolları ayrıldı İtalyan teknik adamın.

Ülkemize bu sezon gelen Andrea Pirlo ise sezona çok kötü başladı, hatta o kadar ki Pirlo ile yola devam edilmeyeceği konusunda üst üste haberler çıktı Türk spor basınında ama haftalar geçtikçe yavaş yavaş toparlandı Andrea Pirlo yönetimindeki Karagümrük takımı ve sezonun ikinci yarısında da adeta şaha kalktı. Ligi 51 puanla 7. sırada tamamladı Andrea Pirlo’nun takımı ve bu 75 gol atarak da ligin en golcü 5. takımı olmayı başardı. Hem M. Diagne hem de F. Borini 20 gol barajını geçtiler ligde ve müthiş bir başarıya imza attılar. Sezonun bitimine 2 3 maç kala Karagümrük takımı seneye Andrea Pirlo ve ekibi ile devam edemeyeceğini açıkladı ve İtalyan teknik adam ülkemizden ayrıldı.

İtalyan

En Başarılısı Montella

Ülkemizde bu sezon görev yapan İtalyan teknik adamlar arasında en başarılısı ise Adana Demirspor’u çalıştıran Vincenzo Montella oldu. Ligi 20 galibiyet ve 9 beraberlik sonucu elde ettiği 69 puanla 4. sırada tamamlayan Adana Demirspor, Avrupa kupalarına katılma bileti elde etti. Ayrıca sezonu 76 golle tamamlayan Adana Demirspor, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın ardından en golcü 4. takım olurken en golcü 5. takım ise yukarıda da vurguladığımız üzere yine bir İtalyan hocanın takımı olan Karagümrük oldu. Adı Fenerbahçe için de geçen V. Montella, sezon sonu itibarı ile Adana Demirspor’dan ayrıldı.