Karayazılıya Devlet Desteği

Erzurum’un ilçelerinden olan Karayazı’da, devletin desteği ve sağlamış olduğu imkanlar neticesinde özellikle gençler, spora büyük bir ilgi duymaya başladı.

Karayazı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulgani Mağ, öncelikli olarak ilçe merkezinde ve kırsalda bulunan yetenekli çocuk ve gençlerin belirlenmesi için belediyecilik hizmetleri anlamında sporcu taraması yaptırdı.

Bu tarama sonrasında keşfedilen yetenekli çocuk ve gençlere her türlü olanak sağlandı. Bu yolla ilçede lisanslı sporcu sayısı 30’dan 600’e yükseldi.

Daha sonra bu lisanslı sporcular zamanla büyük kulüplere transfer olmaya başladı.

Karayazı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulgani Mağ, bu konu ile ilgili,

“Gençlerimizin özellikle spor yapıp milli takımlara giderek hem Karayazı’nın terörle anılmasının önüne geçmesini hem de milli sporcu olarak ülkeye hizmet etmesini istiyoruz. Bu çalışmalarımızın da sonuçlarını aldık. Geçen sene 3 gencimizi milli takımımıza gönderdik” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Büyük Başarılara İmza Attılar

Karayazı ilçesinden yetişen lisanslı sporcular, yurt içinde düzenenlenen müsabakalarda aldıkları başarılar ile dikkatleri üzerine çekiyor.

En son başarılarını ise Türkiye Atletizm Federasyonunun 30 Kasım 2019’da Sakarya’da düzenlediği Kulüpler Arası Türkiye Kros Şampiyonası’nda almayı başardılar.

Karayazı Belediye Spor Kulübü adına yarışan ilçedeki lisanlı sporcular, erkekler klasmanında takım halinde Türkiye şampiyonu olurken, kızlar klasmanında ise takım halinde Türkiye 2.’si olmayı başardılar.

Öte yandan başarılı olan sporcuların büyük takımlara transfer oldukları dikkatlerden kaçmadı.

Geçen sene 3 başarılı sporcu Milli takıma seçilirken, 4 başarılı sporcu Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve 1 başarılı sporcu da Anka Spor Kulübü’ne transfer oldu.

Zor Şartlar Altında Çalışıyorlar

Erzurum’un ilçelerinden olan Karayazı, bilindiği üzere yüksek rakıma ve olumsuz hava şartlarına sahip olan bir ilçe. Özellikle kış aylarında zor şartlarda antrenman yapan genç sporcular, yakın zamanda spor salonlarına kavuşacak.

İlçedeki sporcuların elde ettikleri başarıları gören ve buna sessiz kalmayan Karayazı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulgani Mağ, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Karayazı ilçesine yeni bir spor salonu yatırımı yapacaklarını söyledi ve kış tamamıyla bastırmadan bu yatırımı bitirip genç sporcuların kullanımına açmak istediklerini belirtti.